Trwa ładowanie...
d2lu5le
rosja
18-02-2009 11:05

Na Sachalinie pierwsza w Rosji fabryka skroplonego gazu

Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew i
japoński premier Taro Aso uruchomili w środę na Sachalinie
pierwszą w Rosji fabrykę skroplonego gazu (LNG).

d2lu5le
d2lu5le

Gazprom prowadzi już konsultacje w sprawie budowy podobnych zakładów do skraplania surowca wydobywanego na Półwyspie Jamalskim.

Prawie dwie trzecie produkcji sachalińskiej fabryki trafi na rynek Japonii, największego na świecie odbiorcy LNG.

W ceremonii uczestniczyli też: holenderska minister gospodarki Maria van der Hoeven oraz brytyjski książę Andrzej, drugi syn królowej Elżbiety II.

Na świecie działa już ok. 20 fabryk LNG. Ta na Sachalinie jest jedną z największych. Gazprom poinformował w środę, że prowadzi już konsultacje ze swoimi partnerami z projektu sachalińskiego w sprawie budowy podobnych zakładów do skraplania surowca wydobywanego na Półwyspie Jamalskim.

d2lu5le

Miedwiediew oświadczył, że otwarcie fabryki na Sachalinie umacnia pozycję Rosji jako globalnego dostawcy gazu. Z kolei Aso zauważył, że projekt symbolizuje integrację gospodarki Rosji, zwłaszcza Dalekiego Wschodu i Syberii Wschodniej, z regionem Azji i Pacyfiku.

Zakłady zbudowano w miejscowości Prigorodnoje na brzegu zatoki Aniwa, na południu wyspy, w ramach projektu Sachalin-2. Są obliczone na wytwarzanie 9,6 miliona ton skroplonego gazu rocznie. Pełną moc fabryka osiągnie w 2010 roku.

Zakłady będą wytwarzać 5 proc. światowej produkcji LNG. Gaz ten został już zakontraktowany na 20 lub 25 lat przez kompanie paliwowe z Japonii, Korei Południowej i USA.

LNG z tych zakładów stanowić będzie 7,2 procent całego japońskiego importu tego surowca. Pierwsza partia skroplonego gazu z Sachalinu zostanie wyekspediowana do Japonii w marcu.

d2lu5le

Projekt Sachalin-2 realizowany jest od 1994 roku. Jego operatorem jest spółka Sakhalin Energy, nad którą kontrolę w kwietniu 2007 roku przy pomocy władz Rosji przejął Gazprom (50 proc. plus jedna akcja). Pozostałe udziały należą do brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell (27,5 proc.) oraz japońskich Mitsui (12,5 proc.) i Mitsubishi (10 proc.).

Wartość całego projektu szacowana jest na 20 mld dolarów. Jego elementami było zagospodarowanie dwóch wielkich złóż ropy i gazu w północno-wschodnim szelfie Sachalinu, na Morzu Ochockim. Ich zasoby oceniane są na 150 mln ton ropy i 500 mld metrów sześciennych gazu.

Budowa samej fabryki LNG trwała od sierpnia 2003 roku i pochłonęła ok. 3,9 mld dolarów. Około 600 mln USD zainwestowano w infrastrukturę. W głównej fazie prac budowlanych uczestniczyło 25 tys. robotników i inżynierów z 45 krajów.

d2lu5le

Gaz do zakładów doprowadzany jest rurociągiem o długości 800 kilometrów. Do transportu skroplonego paliwa wykorzystywane będą tankowce o pojemności zbiorników od 18 tys. do 145 tys. metrów sześciennych.

Pierwszą jednostkę dla tego projektu - "Grand Aniwa" -zbudowano w 2008 roku w Japonii. Ma 290 metrów długości. Jest przystosowana do przewożenia 145 tys. metrów sześciennych LNG, obsługuje ją 29- osobowa załoga. Tankowiec należy do rosyjsko-japońskiego konsorcjum w składzie Sowkomfłot (40 proc.) i Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (60 proc.).

W środę wizytowali go Miedwiediew i Aso.

Aso jest pierwszym szefem japońskiego rządu odwiedzającym Sachalin, który pozostawał - częściowo bądź całkowicie - pod japońską kontrolą w latach 1905-1945. Wyspa nosiła wówczas nazwę Karafuto.

Jerzy Malczyk

d2lu5le
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lu5le