Trwa ładowanie...

Na święta znów będzie drożej. Średnio wydamy 882 zł

Chleb droższy o blisko 1,5 zł, masło o 2,2 zł. Jaka ponad dwa razy droższe niż przed rokiem. Więcej zapłacimy też za tradycyjnego karpia, śledzia oraz wędliny. Więcej kosztować będą kosztować również świąteczne wypieki.

Na święta znów będzie drożej. Średnio wydamy 882 złŹródło: Fotolia, fot: Gui ong nian
d3xhpqe
d3xhpqe

Koszyk podstawowych produktów w te święta będzie droższy o blisko 30 zł w stosunku do cen ubiegłorocznych – wyliczył Superexpress. A to tylko cena artykułów spożywczych.

O wzroście cen świadczą choćby ostatnie dane GUS. Z ich wyliczeń wynika, że w ciągu ostatniego roku żywność zdrożała o 5,8 proc. O drożyznach na sklepowych półkach, pisaliśmy również w finansach WP.

Za tradycyjnego karpia zapłacimy 16 zł, a jeszcze przed rokiem kosztował kilogram tej ryby kosztował 14,5 zł. Droższy będzie też śledź, za którego przyjdzie nam zapłacić 13,1 zł.

Również świąteczne wypieki będą nas kosztować więcej. Składają sie na nie droższe jajka, mleko, masło, mąka, mak. Jedynie cena sukru nieznaczanie spadła.

d3xhpqe

O spektakuranych podwyżkach cen masła pisaliśmy już w WP finanse. Cena tego w kostce w zbycie wzrosła do 22 zł/kg. To oznacza, że jego cena wzrosła o około 3 zł na kostkę, czyli dwukrotnie. Dziś płacimy za nie nawet 7,1 zł.

Masło jest drogie? Zrób je sam:

W ślad za masłem drożało również mleko i śmietana oraz jajka. Ale drożej kupujemy również, kaszę jęczmienną, olej rzepakowy

O złotówkę więcej niż przed rokiem w tym samym okresie trzeba zapłacić za jabłka. Jak podaje Dziennik, obecnie kilogram tych owoców kosztuje 3,5 zł. Podwyżka to skutek gorszych niż przed rokiem zbiorów związanych ze zniszczeniem przymrozkami upraw. Wzrosły ceny jarzyn. Droższe są buraki, marchew, cebula i ziemniaki.

Jeszcze przed rokiem wieprzowina kosztowała 14,6 zł za kilogram, dziś trzeba za nią zapłacić 17,7 zł. Podrożała również kiełbasa wieprzowa. Płacimy za nią 2 zł więcej niż przed rokiem – wynika z analizy danych GUS przygotowanej przez dziennik.pl.

Jak wynika z obliczeń firmy Deloitte 882 zł na przygotowanie świąt wyda w tym roku statystyczny Polak.

d3xhpqe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xhpqe