Nadal (za) dużo bezrobotnych

Na Wall Street jak i na głównych parach walutowych mamy atmosferę wyczekiwania przed kluczowymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Podane wczoraj dane tygodniowe nie nastroiły pozytywnie, choć rynek wstrzymał się z większą reakcją.

Nadal (za) dużo bezrobotnych
Źródło zdjęć: © X-Trade Brokers

06.08.2010 08:50

Na Wall Street jak i na głównych parach walutowych mamy atmosferę wyczekiwania przed kluczowymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Podane wczoraj dane tygodniowe nie nastroiły pozytywnie, choć rynek wstrzymał się z większą reakcją.

Nie czekają natomiast inwestorzy na rynku pszenicy, gdzie wobec obniżanych prognoz podaży wzrost cen jest zawrotny.
Liczba nowych bezrobotnych w USA ponownie wzrosła w minionym tygodniu, wynosząc 479 tys. i pozbawiając inwestorów (po raz kolejny) nadziei na trwałą poprawę w tym aspekcie w najbliższym czasie. Choć dane te nie będą miały wpływu na publikowane dziś miesięczne dane o zmianie zatrudnienia, a rynki wczoraj do końca dnia niemal odrobiły straty zanotowane po publikacji, rynek pracy pozostaje solą w oku optymistów, co do koniunktury za oceanem. Szacuje się, iż do wyraźnego spadku stopy bezrobocia (potrzebnego z kolei do trwałego wzrostu popytu prywatnego), potrzebny jest konsekwentny spadek zarejestrowań poniżej 400 tys. tygodniowo. Tymczasem od początku roku wartość ta oscyluje z reguły powyżej 450 tys.

Trwałość wpływu tych danych na sentyment i notowania rynkowe uzależniona będzie od tego, czy negatywne tendencje potwierdzą się w publikowanym dziś miesięcznym raporcie rządowy. Konsensus rządowy zakłada spadek zatrudnienia w lipcu o 65 tys., ale z uwzględnieniem tymczasowych pracowników działających przy spisie powszechnym, którzy powoli kończą swoje misje. W samym sektorze prywatnym (i to ta wielkość będzie kluczowa dla reakcji rynku) ma przybyć 100 tys. miejsc pracy, czyli więcej niż w czerwcu (+83 tys.), choć ciągle zbyt mało aby dane można było uznać za dobre. W tym roku przybyło już prawie 600 tys. miejsc pracy w sektorze prywatnym USA, ale to ciągle o 7,9 mln mniej (!) niż przed recesją.

DE30 – Lepsze dane z Niemiec, Dax na nowych maksimach

Nadal dobre wiadomość napływają z niemieckiej gospodarki. Zamówienia w przemyśle wzrosły w czerwcu o 3,2% m/m, znacząco przekraczając oczekiwania rynku (1,4%) i potwierdzając siłę popytu na niemiecką produkcję. Dane pomogły notowaniom kontraktów na najważniejszy niemiecki indeks DAX30 osiągnąć nowe tegoroczne maksima. Dobre dane z Niemiec sprawiają, że sytuacja na giełdzie we Frankfurcie zaczyna znacznie różnić się od tej w Nowym Jorku (na czym korzysta też Warszawa). Jednocześnie wyjście na nowe maksima jest próbą wybicia górą trzymiesięcznego trójkąta, co powinno być impulsem do dalszych wzrostów. Do takiego scenariusza potrzebne będą jednak przynajmniej neutralne dane z USA. Z kolei w Niemczech dziś kolejne dane, o godz. 12.00 poznamy produkcję przemysłową za czerwiec (konsensus +0,8% m/m).

Wheat – drastyczny wzrost cen pszenicy

Od początku lipca mamy do czynienia z bardzo szybkim wzrostem cen pszenicy. Wzrost został zapoczątkowany raportem amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, który znacznie obniżył prognozę podaży na ten rok. Wczoraj na rynku pszenicy emocje sięgnęły zenitu po tym jak Rosja wprowadziła 4-miesięczny zakaz eksportu. Nasz wschodni sąsiad odpowiedzialny jest za 10-15% światowego eksportu. Cena pszenicy wzrosła już do 840 centów za buszel, podczas gdy jeszcze na koniec lipca było to 650c, a w pierwszej połowie czerwca mniej niż 430c! Czy tak gigantyczny wzrost cen ma uzasadnienie w fundamentach rynku pszenicy i czego można spodziewać się w kolejnych tygodniach? Więcej na ten temat w części biuletynu miesięcznego poświęconej surowcom, która dziś pojawi się na stronie www.xtb.pl.

W kalendarzu – zatrudnienie w USA

Zdecydowanie najważniejszą publikacją w dniu dzisiejszym są dane o zmianie zatrudnienia w lipcu w USA (godz. 14.30). Wspomnieliśmy także o niemieckiej produkcji przemysłowej. Ponadto ważne dane w Wielkiej Brytanii (produkcja przemysłowa, godz. 10.30, konsensus +0,2% m/m; PPI, 10.30, konsensus +4,9% R/R), gdzie inwestorzy zastanawiają się na szansami funta na kontynuację zwyżki, a także w Kanadzie (zmiana zatrudnienia, godz. 13.00, konsensus +15 tys.; PMI, 16.00, konsensus 55,6 pkt.).

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)