Nadzór budowlany: lotnisko w Modlinie nadal zamknięte
Na lotnisku w Modlinie nie wykonano wszystkich prac naprawczych pasa startowego, jakich wymagał nadzór budowlany, dlatego lotnisko pozostaje zamknięte - poinformował PAP we wtorek wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Jaromir Grabowski.
08.01.2013 | aktual.: 08.01.2013 20:17
- We wtorek przeprowadziliśmy kontrolę. Jej ustalenia nie pozwalają na uruchomienie pasa startowego lotniska w Modlinie. Nie wykonano wszystkich robót, jakie były przewidziane w naszej decyzji - zaznaczył.
Dodał, że nie wyznaczono daty ewentualnej kolejnej kontroli. - Być może nie będzie już potrzebna dodatkowa kontrola, jeśli zostaną złożone dokumenty poświadczające, że wszystko jest w porządku. Nie wykluczam, że bez kontroli będzie to możliwe - dodał Grabowski.
Doradca zarządu lotniska w Modlinie Edyta Mikołajczyk podkreśliła w przesłanym oświadczeniu, że wojewódzkiemu inspektorowi nadzoru budowlanego został przekazany "komplet dokumentów przygotowanych przez firmę Erbud (generalny wykonawca - PAP) oraz powołanego przez nią eksperta z Politechniki Wrocławskiej". Dodała, że inspektor "przyznał, że większość z nakazanych prac została dobrze wykonana. Niezbędne jest jeszcze przeprowadzenie przez niezależny instytut dodatkowych badań, mających na celu zweryfikowanie jakości napraw wykonanych przez generalnego wykonawcę".
Mikołajczyk podkreśliła, że zarządowi lotniska zależy na jak najszybszym udostępnieniu drogi startowej przewoźnikom. "Jednak na pierwszym miejscu stawiane jest bezpieczeństwo operacji i jakiekolwiek kompromisy w tym zakresie nie będą brane pod uwagę" - zaznaczyła.
Doradca zarządu poinformowała także, że przedstawiciel generalnego wykonawcy zadeklarował, że "po uruchomieniu lotniska, jak tylko pozwolą na to warunki pogodowe, przystąpi do możliwie szybkiego wykonania kompleksowej naprawy pasa".
Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego 22 grudnia zdecydował o zamknięciu dwóch tzw. progów - o numerach 08 i 26 - czyli betonowych odcinków, po 500 m każdy, na początku i końcu pasa startowego. Droga startowa skróciła się do 1500 m, co spowodowało, że samoloty takie jak Airbus A320 lub Boeing 737 nie mogą wykonywać operacji lotniczych na skróconej drodze startowej. Rejsy z Modlina zostały przeniesione na inne lotniska, głównie lotnisko Chopina w Warszawie.
Lotnisko przekazało wcześniej, że do naprawy wszystkich uszkodzeń występujących na drodze startowej w ramach gwarancji zobowiązany jest wykonawca modernizacji drogi startowej - firma Erbud. Spółka zostanie też zobowiązana do pokrycia strat wynikłych z konieczności zawieszenia działania portu lotniczego.