Trwa ładowanie...
18-02-2013 15:06

Najcięższe grzechy polskich pracodawców

Kiedy pracodawca może się spodziewać kontroli Państwowej Inspekcji Pracy?

Najcięższe grzechy polskich pracodawcówŹródło: Thinkstock
d15jadk
d15jadk

*Jakie grzechy najczęściej popełniają pracodawcy względem pracowników? Kiedy pracodawca może się spodziewać kontroli Państwowej Inspekcji Pracy? O tym rozmawiamy z rzeczniczką prasową Państwowej Inspekcji Pracy w Gdańsku, Jolantą Zedlewską. *

- Kiedy inspekcja pracy może odwiedzić pracodawcę?

- Jeśli pracodawca prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, jak również kiedy korzysta z usług osób świadczących je na podstawie umów cywilno-prawnych. W pierwszym przypadku sprawdzamy, czy pracodawca przestrzega kodeksu pracy i zasad BHP; w drugim - zasadność umów cywilno-prawnych. Inspekcja Pracy może odwiedzić pracodawcę o każdej porze dnia i nocy. Nie musimy posiadać żadnego zezwolenia. Jeśli istnieją podejrzenia, że są uchybienia w stosunku do pracowników, nawet nie musimy uprzedzać pracodawcy o tym, że zostanie przeprowadzona kontrola.

- Na jakiej podstawie są wybierane firmy, w których zostanie przeprowadzona kontrola?

*Polecamy: * Wynagrodzenia poszły w górę

- Na skutek skargi zgłoszonej przez pracownika, związek zawodowy, byłego pracownika czy osoby zatrudnionej nielegalnie, mamy obowiązek przeprowadzenia kontroli. Jednak większość kontroli odbywa się z samej inicjatywy inspekcji pracy. Zajmujemy się szeregiem tematów, które uważamy za naganne zjawiska w środowisku pracy i często są one realizowane w poszczególnych latach. Kontrole PIP są również wszędzie tam, gdzie są wypadki przy pracy. Każdy inspektor pracy sam wybiera pracodawców z rejestru, u których przeprowadza kontrole.

d15jadk

- Jaki zakres zagadnień podlega kontroli PIP?

- Wszystkie sprawy, które reguluje kodeks pracy i przepisy BHP czyli szkolenia, okresowe badania, bezpieczna organizacja pracy, podlegają kontroli. Są ich zatem setki.

- Polscy pracodawcy nieprzestrzeganą prawa? Jakie są najczęstsze grzechy pracodawców?

- Trudno powiedzieć, jakie są najczęstsze, bo nie prowadzimy rankingu uchybień. Kontrolujemy we wszystkich zakresach. Można wymienić niektóre z nich: tam gdzie następuje wyraźny stosunek pracy, są podpisywane umowy cywilno-prawne zamiast umów o pracę, nie potwierdzają na piśmie umów o pracę, nie informują pracowników o sprawach, do których są zobowiązani, takich jak na przykład czas pracy.

- Jak wyglądają te nieprawidłowości w statystykach?

- W ubiegłym roku przeprowadziliśmy 5576 kontroli, u 4424 przedsiębiorców. Na taką liczbę kontroli wydaliśmy 16409 decyzji. Wśród tych kontroli odnotowaliśmy aż 2488 sprawców wykroczeń. Nie wszyscy z nich zostali ukarani. W stosunku do niektórych zostało zastosowane tylko pouczenie, w części przypadków skierowaliśmy wnioski do sądów. Jednak samych mandatów odnotowaliśmy 1276.

d15jadk

- W jakiej sytuacji kontrola skończy się tylko pouczeniem?

*Polecamy: * Wynagrodzenia poszły w górę

- Każdy inspektor pracy rozważa społeczną szkodliwość czynu, zachowanie sprawcy, przyczyny zaistniałej sytuacji, częstotliwość naruszania prawa przez pracodawcę. Wszelkie towarzyszące okoliczności, które w postępowaniu karnym wpływają na orzeczenie o winie i wymierzenie kary , stosuje również inspektor pracy. Jeśli dojdzie do wniosku, że takie postępowanie wystarczy, żeby zapobiec dalszym naruszeniom ze strony pracodawcy, może się skończyć tylko na pouczeniu. W ubiegłym roku wydaliśmy ich 889.

- Jakie kary przewidziane są dla pracodawców za wykroczenia?

- Pracodawca, który nie przestrzega prawa zagrożony jest karą grzywny od 1 tys. do 30 tys. Inspektor pracy może nałożyć na takiego pracodawcę grzywnę w trybie mandatu od 1 tys. do 2 tys. W przypadku sprawcy, który działa w recydywie możemy zastosować mandat do 5 tys. Jeśli inspektor pracy uważa, że taki mandat jest zbyt niski lub pracodawca odmawia przyjęcia mandatu, sprawa jest kierowana na drogę sądową.

MD,MA,WP.PL

d15jadk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jadk