Najlepsze już za nami. Banki niemal zatrzymały podwyżki oprocentowania lokat

To najgorszy wynik od roku. W październiku 2022 średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych w bankach wzrosło z 6,83 proc. do jedynie 6,89 proc. - wynika z danych HRE Investments. Po korzystnej dla klientów fali podwyżek oprocentowania wiosną i latem tego roku obecnie nie ma już prawie śladu.

Oprocentowanie lokat rośnie już bardzo wolno. Od dużych podwyżek z czerwca dzieli nas przepaść
Oprocentowanie lokat rośnie już bardzo wolno. Od dużych podwyżek z czerwca dzieli nas przepaść
Źródło zdjęć: © WP | Tomasz Sąsiada
oprac. TOS

"W październiku banki wciąż jeszcze poprawiały ofertę depozytową, ale wzrost oprocentowania był najniższy od listopada 2021 r." - zwracają uwagę w środowej publikacji Oskar Sękowski i Bartosz Turek z HRE Investments. Podwyżka średniego oprocentowania najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych o 6,83 proc. do 6,89 proc. daleka jest od tego, z czym mieliśmy do czynienia kilka miesięcy temu.

Duże podwyżki już się skończyły

Jak przypominają eksperci HRE Investments, największą poprawę klienci mogli odczuć w czerwcu, kiedy oprocentowanie wzrosło o 1,3 pkt. proc. Od tego momentu podwyżki zaczęły zwalniać. Powodem jest m.in. niepewność banków co do tego, co zdarzy się w przyszłości.

Z jednej strony rynek spodziewa się wzrostu stopy procentowej w Polsce. "Potwierdzają to notowania kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA) sugerujące, że docelowo wzrośnie ona do poziomu około 8 proc." - czytamy w publikacji HRE Investments. Z drugiej strony wypowiedzi części członków Rady Polityki Pieniężnej sugerują, że dalsze intensywne zacieśnianie polityki monetarnej nie jest dobrym rozwiązaniem. "Na początku listopada dowiemy się, jaki kierunek polityki monetarnej zostanie obrany, co jest kluczowe z punktu widzenia dalszego rozwoju sytuacji na rynku depozytów" - tłumaczą analitycy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prośba członków RPP do prezesa Adama Glapińskiego. Będzie nadzwyczajne spotkanie Rady?

Podają też inny argument za tym, że największe wzrosty oprocentowania depozytów są już za nami - Polacy biorą zdecydowanie mniej kredytów. "Gdyby było inaczej, to wtedy banki musiałyby ściągać z rynku więcej naszych oszczędności poprzez podwyższanie oprocentowania" - wyjaśniają eksperci. Tymczasem obecnie depozytów w bankach jest więcej niż kredytów - nasze oszczędności nie są tym instytucjom potrzebne w aż takiej masie - komentują Sękowski i Turek.

Zwracają też uwagę na to, że sektor bankowy ponosi obecnie koszty idące w miliardy złotych. Składają się na nie m.in. darmowe wakacje kredytowe, dodatkowe składki na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców oraz System Ochrony Banków Komercyjnych, wysokie koszty sporów z klientami czy na przykład pogarszanie się jakości portfeli niektórych kredytów - wyjaśnili.

Według HRE Investments uderza to w kapitały banków, tworzy dla nich nowe obszary ryzyka i może skłaniać do podnoszenia opłat bankowych i oprocentowania nowo udzielanych kredytów, ale też do oszczędniejszego gospodarowania w kwestii oprocentowania depozytów. "Gdy oprocentowanie obligacji nie wzrasta, banki nie czują presji, by uatrakcyjniać swoje produkty" - podsumowują eksperci.

Bez interwencji premiera się nie obyło

Przypomnijmy, w kwietniu, w dobie szybko rosnącej inflacji i stóp procentowych, premier Mateusz Morawiecki zaapelował do banków, by podniosły oprocentowanie lokat i depozytów. Wkrótce później oprocentowanie lokat zaczęło zauważalnie rosnąć. Mimo to średnie oprocentowanie, które dziś nadal nie przekracza siedmiu procent, i tak jest dużo niższe niż wzrost cen w naszym kraju.

Inflacja we wrześniu 2022 r. wyniosła 17,2 proc. w porównaniu z wrześniem 2021. W tym czasie najbardziej podrożały nośniki energii - o 44,2 proc. Ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 18,3 proc., a ceny żywności - o 19,3 proc. Średnioroczna inflacja w 2022 roku przekroczy 10 procent. Według prognoz Banku Światowego będzie to 13,2 proc.

Z kolei Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w październiku, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie. Tym samym stopa referencyjna wynosi - tak jak we wrześniu - 6,75 proc.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (74)