Trwa ładowanie...
ddrh9zs
górnik
24-01-2011 14:20

Najmniejsza polska kopalnia chwali się ponad 4 mln zł zysku

Ponad 4 mln zł zarobił w ubiegłym roku - według wstępnych danych - Zakład Górniczy Siltech w Zabrzu. Ta prywatna, najmniejsza w Polsce, kopalnia sprzedała blisko 200 tys. ton węgla - ok. dziesięciokrotnie mniej niż średnie kopalnie spółek węglowych.

ddrh9zs
ddrh9zs

- Swoją działalnością udowadniamy, że na węglu można nieźle zarabiać, nie sięgając przy tym po dotacje budżetowe. Nigdy nie otrzymaliśmy ani jednej złotówki subwencji państwowej - mówił w poniedziałek prezes Siltechu Jan Chojnacki.

Podkreślił, że spółka osiągnęła taki wynik, realizując jednocześnie nową inwestycję. Chodzi o budowę upadowej, czyli ok. 850-metrowego chodnika łączącego powierzchnię z infrastrukturą dołową kopalni, do pola Biskupice. Przedsięwzięcie jest finansowane z własnych środków kopalni, wypracowanych dzięki sprzedaży węgla.

Dzięki tej inwestycji (wartej ok. 9 mln zł), która zakończy się w połowie 2011 r., Siltech zamierza rozpocząć eksploatację węgla z pola Biskupice. Tym samym kopalnia utrzyma obecny poziom wydobycia i sprzedaży. Chojnacki zastrzega jednak, że wydobycie z nowego pola ruszy dopiero, gdy zostanie wybrany węgiel z eksploatowanej części kopalni.

- Nasza infrastruktura na powierzchni nie jest w stanie przerobić większej produkcji, a jej rozwój może niekoniecznie przełożyć się na efekty ekonomiczne. Liczymy, że obecne złoże będzie eksploatowane jeszcze do końca 2012 r. - ocenił prezes.

ddrh9zs

Po rozpoczęciu eksploatacji nowego pola kopalnia planuje zachowanie wydobycia w wysokości ok. tysiąca ton na dobę.

Siltech powstał ponad osiem lat temu, korzystając z pozostałości złoża zlikwidowanej, państwowej kopalni Pstrowski. Był pierwszą prywatną kopalnią, a zarazem najmniejszą. Obecnie prywatna jest także Bogdanka na Lubelszczyźnie (notowana na giełdzie)
oraz Silesia w Czechowicach-Dziedzicach (w grudniu kupił ją od Kompanii Węglowej czeski inwestor).

W ostatnim czasie, za przykładem Siltechu, inna prywatna spółka - Eko Plus - wznawia wydobycie węgla ze złoża zamkniętej w końcu lat 90. kopalni Powstańców Śląskich w Bytomiu. Siltech wspiera konkurenta doradztwem w zakresie eksploatacji węgla z resztkowych złóż.

- Udzieliliśmy im własnego know-how, bo nie widzimy powodów, by nie wspierać konkurencyjnego podmiotu. Popyt na węgiel zdecydowanie przewyższa jego podaż. Na rynku jest miejsce dla wielu takich firm jak nasza - uważa Chojnacki.

Działający od 2002 r. Siltech zaopatruje w węgiel głównie niewielkie zakłady ciepłownicze. Najwięksi klienci to elektrociepłownie Miechowice i Będzin. Firma szczyci się dobrym wskaźnikiem wydajności - na jednego zatrudnionego przypada ponad 900 ton węgla rocznie; średnio w górnictwie - ok. 650 ton. Kopalnia zatrudnia 220 osób.

Marek Błoński

ddrh9zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddrh9zs