Trwa ładowanie...
wynagrodzenia
10-11-2011 10:26

Najniższe pensje - gdzie w Europie?

Najniższą stawkę przyjęto w Bułgarii, gdzie wynosi ona zaledwie 35% płacy minimalnej w naszym kraju.

Najniższe pensje - gdzie w Europie?
d4g3s3d
d4g3s3d

12 miejsce w Europie

Obecnie wynagrodzenie minimalne (ustawowo określona kwota, poniżej której nie można opłacać pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy)
stosuje dwadzieścia spośród dwudziestu siedmiu krajów Unii Europejskiej. O wysokości wynagrodzenia minimalnego w państwach Unii decyduje rząd lub rząd wraz z partnerami społecznymi.

W Polsce wysokość wynagrodzenia minimalnego ustalana jest w wyniku negocjacji członków Komisji Trójstronnej, czyli związków zawodowych, pracodawców oraz strony rządowej. W 2011 roku stawka płacy minimalnej w Polsce wynosi 1 386 PLN. Rząd ustalił wysokość płacy minimalnej w 2012 rok na poziomie 1 500 PLN. Jest to wzrost o 8,2% w stosunku do roku 2011. Tym samym nie spełniono postulatu Związku Zawodowego Solidarność, który proponował podnieść płacę minimalną do wysokości 1 596 PLN.
Polska zajmuje 12 miejsce na liście dwudziestu krajów europejskich z ustawowo przyjętą płacą minimalną. Najwyższe wynagrodzenie minimalne obowiązuje w Luksemburgu i jest ono ponad pięć razy większe niż w Polsce. Najniższą stawkę przyjęto w Bułgarii, gdzie wynosi ona zaledwie 35% płacy minimalnej w naszym kraju.

Od roku 2004 do 2009, Polska zanotowała największy wzrost udziału płacy minimalnej w przeciętnym wynagrodzeniu miesięcznym. Warto zwrócić uwagę, że w połowie krajów udział minimalnego wynagrodzenia w przeciętnych zarobkach miesięcznych zmalał. Dane z Eurostatu pokazują, że w 2009 roku wśród krajów Unii Europejskiej, udział płacy minimalnej w wynagrodzeniu przeciętnym przekroczył 50% jedynie w przypadku Grecji. Polska płaca minimalna w czołówce

d4g3s3d

Polska znajduje się na 5 miejscu w Europie pod względem dynamiki wzrostu płacy minimalnej (lata 2004-2010). 4 miejsce w Europie pod względem dynamiki wzrostu wynagrodzenia minimalnego w roku 2011.

Przy uwzględnieniu parytetu siły nabywczej, Polska zajmuje 12 miejsce w UE pod względem wysokości płacy minimalnej.
Wśród 20 krajów z płacą minimalną, nasz kraj zajmuje 12 miejsce pod względem wynagrodzenia minimalnego. W przypadku PKB na mieszkańca jest to miejsce 16. Oznacza to, że 4 kraje o wyższym PKB mają niższe wynagrodzenie minimalne niż w Polsce.

A jednak jest dobrze

Obecny poziom płacy minimalnej w Polsce, uwzględniając PKB na mieszkańca, jest stosunkowo wysoki. Od roku 2004 dynamika płacy minimalnej w Polsce rośnie, natomiast w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej – maleje. Dynamika udziału płacy minimalnej w przeciętnym wynagrodzeniu w latach 2004-2009 była w Polsce najwyższa wśród 20 krajów europejskich.

d4g3s3d

Stosunek płacy minimalnej do przeciętnych zarobków w naszym kraju ma podobną wartość jak w innych krajach europejskich. Sugerowana zmiana, by proporcja ta wynosiła 50%, wykracza poza praktyki europejskie.

W 2011 roku większość krajów europejskich zamroziła bądź tylko minimalnie podniosła wysokość płacy minimalnej.

Opracowane przez wynagrodzenia.pl

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać – weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń!

d4g3s3d

Redakcja portalu
[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/index.php/p.76 )

d4g3s3d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g3s3d