Trwa ładowanie...

Najoszczędniejsi polscy europosłowie. Odkładają setki tysięcy złotych ze swoich uposażeń

Dla Jadwigi Wiśniewskiej zdobycie mandatu posła do Parlamentu Europejskiego jak dla wielu innych polityków okazało się przepustką do zamożności. Europosłanka PiS postanowiła nie przeznaczać swojego pokaźnego uposażenia - jak inni - na konsumpcję, ale skrupulatnie składa grosz do grosza. W ten sposób przez półtora roku odłożyła aż 1,1 mln zł.
Share
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę głównąŹródło: PAP
d2a7pw2

Jak pisze "Super Express", gdy Wiśniewska rozpoczynała pracę w Europarlamencie w 2014 roku, jej oszczędności wynosiły 70 tys. zł. Na koniec 2016 roku było to już ponad 1,2 mln zł.

Z oświadczenia majątkowego europosłanki wynika, że przez półtora roku pracy Brukseli i Strasbourgu otrzymała ok. miliona złotych uposażenia poselskiego.

To jednak niejedyne źródło dochodu Wiśniewskiej. Jak każdy inny europoseł, Wiśniewska otrzymuje wysoką dietę - 1300 zł za każdy dzień pracy w Parlamencie Europejskim. Do tego dochodzi zwrot kosztów, np. podróży. Tych pieniędzy nie trzeba jednak ujawniać w oświadczeniu majątkowym.

- Wykazałam wszystko zgodnie z prawdą. Mam konto z mężem, który również jest aktywny - mówi gazecie Jadwiga Wiśniewska. - Nie kupowaliśmy nieruchomości, ani innych rzeczy i tak się uzbierało - dodaje.

d2a7pw2

Do bardzo zapobiegliwych finansowo europosłów należy też Bolesław Piecha z PiS. Jak wyliczył "Super Express", były minister zdrowia odłożył w ciągu półtora roku 460 tys. zł, a także kupił nowe mieszkanie i samochód.

Z kolei europosłanka Julia Pitera z PO jeszcze w czerwcu 2014 roku miała 60 tys. zł oszczędności, a w grudniu urosły one do prawie 660 tys. zł. Pitera oprócz pieniędzy z Europarlamentu otrzymuje też przelewy z ZUS-u. Polityk PO już w maju 2014 roku przeszła na emeryturę - otrzymuje z tego tytułu 2,2 tys. zł miesięcznie.

d2a7pw2

Podziel się opinią

Share
d2a7pw2
d2a7pw2