Trwa ładowanie...

Największy polski bank kasuje konkurencję

15. ranking "50 największych banków w Polsce" nie przynosi zaskakujących rozstrzygnięć. Poza jednym - prawdziwą hegemonią zwycięzcy.

Share
Największy polski bank kasuje konkurencję
Źródło: PKO BP
d2tkxts
  1. ranking „50 największych banków w Polsce” nie przynosi zaskakujących rozstrzygnięć. Poza jednym - prawdziwą hegemonią zwycięzcy.

W rankingu opracowanym przez Miesięcznik Finansowy BANK wydawanym przez Związek Banków Polskich najlepszym wynikiem może się pochwalić po raz kolejny PKO Bank Polski SA, miejsce drugie zajął Bank Pekao, a trzecie - BRE Bank.

d2tkxts

W najważniejszym zestawieniu polskich instytucji bankowych analitycy oceniają jego uczestników pod kątem sumy bilansowej. PKO BP jest najlepszy pod tym względem od dwóch lat, ale w roku ubiegłym okazał się bezkonkurencyjny. Jego aktywa przekroczyły 150 mld zł, a ich wzrost wyniósł tyle samo, co pozostałych banków biorących udział w zestawieniu!

Warto zauważyć, że w trudnym 2009 roku oprócz BGK wszystkie banki z pierwszej dziesiątki odnotowały spadki aktywów, a największe ponaddziesięcioprocentowe - ING Bank Śląski i Bank Handlowy w Warszawie. W drugiej dziesiątce - tylko dwa; w tej grupie są też liderzy wzrostów: Eurobank i Nordea. Zwykle właśnie banki z tej grupy mają w swym gronie pretendentów do znalezienia się w ścisłej czołówce sektora i dlatego są niezwykle dynamiczne w swoim działaniu. Najwyższy przyrost aktywów w 2009 r. odnotował Alior Bank, ale w tym przypadku jest to efekt niskiej bazy z roku 2008.

Przy opracowywaniu zestawienia analitycy biorą pod uwagę rentowność, sumę zgromadzonych kapitałów, liczbę zatrudnionych oraz sumy udzielonych kredytów i środków znajdujących się na lokatach. Ocenie podlegały również wskaźnik wypłacalności oraz poziom złych długów.

W kategorii banki uniwersalne zwyciężył Alior Bank SA. Najlepszym bankiem detalicznym okazał się Eurobank SA, a komercyjnym - DZ Bank SA. W kategorii kredytowanie nieruchomości wygrał Nordea Bank SA. Pierwsze miejsce wśród banków internetowych zajął Bank Handlowy SA, zaś wśród banków kredytujących zakup samochodów - Fiat Bank SA. Laureatem w dziedzinie sprawności działania został Eurobank SA. Wyróżnienie specjalne przypadło bankowi PKO BP SA - jako instytucji bankowej o największej sile kapitałowej.

Ranking „Miesięcznika Finansowego BANK” od lat jest najbardziej obiektywnym wskaźnikiem oceny skuteczności biznesowej banków działających w Polsce.

AB

d2tkxts

Podziel się opinią

Share
d2tkxts
d2tkxts