Trwa ładowanie...
ds9f44h
ds9f44h
Dom Maklerski BZ WBK

Napór podaży

Dane z amerykańskiego rynku dotyczące wniosków o kredyty hipoteczne, sprzedaży nowych domów i zamówień na dobra trwałego użytku okazały się istotnie niższe od oczekiwań inwestorów, co w konsekwencji przełożyło się na i tak nie najlepsze nastroje na rynku i spowodowało kolejny dzień wyprzedaży akcji na warszawskim parkiecie.
Share
ds9f44h

Najwięcej traciły spółki z branży spożywczej, banki oraz firmy chemiczne. Na drugim biegunie znalazły się spółki z sektora medialnego, którego indeks zyskał 0,33 proc. Ostatecznie indeks WIG20 stracił 0,70 proc., a WIG spadł 0,58 proc., uzyskując wartość 43535,07 pkt. Obroty na całym rynku osiągnęły wartość 1,6 mld zł.

Wśród spółek o największej kapitalizacji bardzo ładnie zachowywały się dzisiaj walory Cyfrowego Polsatu. Zdaniem analityków, w drugiej połowie tego roku spółka powinna uzyskać dwucyfrową poprawę wyników liczoną rok do roku. Jutro przed sesją spółka ogłosi wyniki finansowe za drugi kwartał, które w opinii ekspertów powinny być znacząco lepsze od tych uzyskanych w analogicznym okresie roku ubiegłego. Do nielicznego grona spółek, które zyskiwały na dziejszej sesji, zaliczyć należy również GTC (+2,03 proc.), TP S.A. (+1,25 proc.) i TVN (+1,13 proc.). Przewagę stanowiły jednak społki, które traciły na wartości, a wśród nich znacząco przeceniły się walory PZU, które były sprzedawane przez inwestorów wcześniej nabywających akcje pod dywidendę. Ostatecznie kurs firmy ubezpieczeniowej stacił na wartości 1,61 proc. i na zamknięciu sesji notowany był po 379,50 zł. Istotnie przeceniły się banki, a wśród nich Nordea (-8,80 proc.), Getin (-2,83 proc.), i Pekao (-1,23 proc.), które dzisiaj zasługiwało na szczególną uwagę
ze względu na niespotykany jak na tę spółkę wolumen obrotów, sięgający niemalże 600 mln zł i był najwyższy od 18 lutego 2009 r.

Wśród spółek na szerokim rynku najsilnieszy wzrost zanotował Budopol, który zyskał 25 proc. Przed końcem tego miesiąca spółka planuje podpisanie przedwstępnej umowy przejęcia spółki zajmującej się budownictwem drogowym. Zdaniem prezesa przychody za ten rok powninny kształtować się na poziomie 120 mln zł.

ds9f44h

Obraz dwóch ostatnich sesji istotnie rózni się od tego, co mogliśmy obserwować na warszawskim parkiecie w poniedziałek. Dzisiaj pokonana została psychologiczna bariera 2400 punktów na indeksie obrazującym największe spółki. Kolejną linią wsparcia jest poziom 2336 punktów wyznaczony przez formację głowy i ramion. Duże obroty nie są dobrym prognostykiem na najbliższą przyszłość, pocieszające jest jednak to, iż na ilość złych danych, które były dzisiaj zaprezentowane, zasięg spadków można uznać za umiarkowany, a niskie ceny mogą w najbliższej przyszłości zachęcić inwestorów do odważniejszych zakupów.

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK SA

ds9f44h

Podziel się opinią

Share
ds9f44h
ds9f44h