Trwa ładowanie...
d2zjexp
gpw
07-04-2010 08:28

Naruszenie strefy: 2561 – 2566 pkt

Początek wczorajszej sesji przebiegł pod znakiem dość gwałtownych i przeciwstawnych ruchów cenowych.

d2zjexp
d2zjexp

Początek wczorajszej sesji przebiegł pod znakiem dość gwałtownych i przeciwstawnych ruchów cenowych.

Ostatecznie coraz większą przewagę zaczęła uzyskiwać strona popytowa. Kupujący bardzo sprawnie kontrowali bowiem wszelkie próby mające na celu „sprowadzić” na rynek terminowy silny ruch korekcyjny.

Bardzo skuteczne działania podejmowane przez kupujących osłabiły w końcu podaż, a to z kolei stało się czynnikiem podnoszącym stopniowo wartość FW20M10. Tak więc już w godzinach przedpołudniowych kontrakty znalazły się w rejonie ważnej zapory podażowej: 2561 – 2566 pkt.

We wskazanym obszarze cenowym fala wzrostowa zaczęła wytracać swój impet, jednak w dalszym ciągu byki bez większych trudności przeciwstawiały się wszelkim kontrom inicjowanym przez swojego przeciwnika. Ostatecznie kupującym udało się naruszyć zakres: 2561 – 2566 pkt, jednak ta inicjatywa nie skorelowała się niestety z wydarzeniami zewnętrznymi. W niedługim czasie po wybiciu rynki europejskie weszły bowiem w fazę korekty technicznej, a to z kolei w bezpośrednim stopniu zdeterminowało przebieg handlu na FW20M10. Ostatecznie notowania kontraktów zaczęły po chwili ponownie przebiegać poniżej poziomu: 2561 pkt.

d2zjexp

Konic końców zamknięcie czerwcowej serii kontraktów wypadło na poziomie: 2563 pkt, co stanowiło wzrost ich wartości w stosunku do czwartkowej ceny odniesienia wynoszący: 0.71%.

(fot. DM BZ WBK)
Źródło: (fot. DM BZ WBK)

Przez długi okres czasu rolę bariery podażowej bardzo poprawnie odgrywała wczoraj strefa: 2561 – 2566 pkt. Jest to ważny zakres cenowy, gdyż jego podstawowym „składnikiem” jest zniesienia 113% fali spadkowej, zaznaczonej na wykresie czerwoną, przerywaną linią. Niestety po naruszeniu poziomu: 2566 pkt strona popytowa nie wykazała się konsekwencją i ostatecznie kontrakty nie zdołały przetestować kolejnej bariery podażowej Fibonacciego: 2596 – 2604 pkt.

Skoro mowa o strefie: 2596 – 2604 pkt to warto przypomnieć, że właśnie tutaj wypada zniesienie pięćdziesięcioprocentowe całej dwuletniej bessy. Dodatkowo w tym właśnie rejonie cenowym koncentrują się również projekcje wygenerowane na bazie widocznego obecnie na wykresie tygodniowym (kontynuacyjnym) ruchu pięciofalowego.

d2zjexp

W kontekście wspomnianej formacji 1-2-3-4-5 należy jednak przypomnieć (wspominałem o tym w swoich wtorkowych opracowaniach), że również w rejonie przetestowanego wczoraj przedziału: 2561 – 2566 pkt wypadają liczne projekcje cenowe Fibonacciego.

Nie da się zatem ukryć, iż bariery podażowe: 2561 – 2566 pkt i 2596 – 2604 pkt należ traktować równorzędnie, jako potencjalne rejony cenowe, w których presja ze strony sprzedających powinna być zdecydowanie bardziej odczuwalna. Problem jednak w tym, że działania podejmowane obecnie przez sprzedających nadal odznaczają się pasywnością. Byki w bardzo łatwy sposób mogą zatem narzucać swój własny styl gry i zdobywać coraz wyższe półki cenowe.

Tak czy inaczej nadal uwzględniałbym w swoich analizach zakres cenowy: 2561 – 2566 pkt. Wydaje się również, że jeśli notowania kontraktów zaczną konsekwentnie przebiegać poniżej poziomu 2561 pkt, wzrośnie wówczas szansa wykrystalizowania się nieco głębszego ruchu korekcyjnego. W tym kontekście zwróciłbym na pewno uwagę na przedział wsparcia: 2522 – 2527 pkt, gdzie kupujący powinni w dość wyrazisty i jednoznaczny sposób zaakcentować swoją obecność. Jeśli te oczekiwania nie znalazłyby potwierdzenia w rzeczywistości, spodziewałbym się wówczas kontynuacji korekty technicznej, włącznie z możliwością przetestowania kluczowej obecnie zapory popytowej: 2480 – 2485 pkt (zlecenie zabezpieczające dla wszystkich długich pozycji umiejscowiłbym właśnie kilka punktów poniżej poziomu: 2480 pkt).

d2zjexp

Zgodnie z często obserwowanymi prawidłowościami, stabilne utrzymywanie się kontraktów ponad zakresem: 2561 – 2566 pkt powinno natomiast zachęcić kupujących do zainicjowania kolejnego ataku. W takiej sytuacji dość realnym wariantem pozostałby test wymienionej już wcześniej bariery podażowej: 2596 – 2604 pkt. Dość niekorzystnym sygnałem technicznym (biorąc oczywiście pod uwagę horyzont krótkoterminowy) byłoby według mnie ponowne, krótkotrwałe naruszenie strefy: 2561 – 2566 pkt. O tych jednak kwestiach napiszę nieco więcej w swoim pierwszym komentarzu online, który ukaże się około godz. 9.30.

Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2zjexp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zjexp