NASK: w 2014 r. rejestrowano prawie 3 tys. nazw domenowych dziennie

W ciągu 2014 r. internauci rejestrowali dziennie średnio 2 818 nazw domenowych - wynika z raportu instytutu badawczego NASK poświęconego rynkowi nazw domeny ".pl". Ostatecznie polski rejestr zakończył ubiegły rok z liczbą ponad dwóch i pół miliona nazw.

Podobnie jak w latach ubiegłych najlepszy pod tym względem był pierwszy kwartał roku, kiedy każdego dnia dokonywano 3 61 rejestracji. W rezultacie w 2014 r. liczba aktywnych nazw wzrosła o 63 039 w stosunku do 2013 r.

Ostatecznie polski rejestr zakończył ubiegły rok z liczbą 2 524 538 aktywnych nazw. Dzięki temu domena ".pl" uplasowała się na 11 pozycji w światowym rankingu domen, tuż przed rejestrami Kanady, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych. Z kolei wśród rejestrów krajów Unii Europejskiej Polska zajmuje nadal stabilną, szóstą pozycję. W 2014 r. zanotowano także najwyższy od pięciu lat wskaźnik odnowień nazw z końcówką ".pl".

Na koniec 2014 r. liczba abonentów domeny ".pl" przekroczyła 947 tys. To oznacza, że w ciągu 12 miesięcy rejestr wzbogacił się o 33 tys. nowych abonentów. Podobnie jak w latach poprzednich, większość nazw jest utrzymywanych na rzecz przedsiębiorstw i organizacji, które stanowią 65,41 proc. wszystkich abonentów. Pozostałe 34,59 proc. to osoby prywatne, nieprowadzące działalności gospodarczej. Wśród abonentów mających siedzibę w Polsce prym wiodą użytkownicy z województwa mazowieckiego, gdzie zarejestrowanych jest 24,84 proc. nazw, a w samej Warszawie 16,97 proc. Na dalszych miejscach znalazły się województwa: śląskie z udziałem 11,11 proc. i małopolskie z wynikiem 9,48 proc.

"Analiza rejestru domeny +.pl+ potwierdza tendencję zaobserwowaną również w latach ubiegłych: najlepszy pod względem nowych rejestracji był pierwszy kwartał roku. Od kilku lat obserwujemy stabilny rozwój domeny +.pl+ na tle innych rejestrów" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor instytutu badawczego NASK Michał Chrzanowski.

NASK pełni rolę krajowego rejestru nazw internetowych w domenie ".pl". (PAP)

Informacja pochodzi z serwisu PAP Technologie

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)