Trwa ładowanie...
dobfu2e

Nawet 3 mld zł oszczędności z wyższych składek ZUS dla najbogatszych - Chlebowski

17.7.Warszawa (PAP) - Zdaniem Zbigniewa Chlebowskiego, przewodniczącego klubu PO, dzięki temu, że najbogatsi Polacy płaciliby składki emerytalne przez cały rok budżet mógłby...
Share
dobfu2e

17.7.Warszawa (PAP) - Zdaniem Zbigniewa Chlebowskiego, przewodniczącego klubu PO, dzięki temu, że najbogatsi Polacy płaciliby składki emerytalne przez cały rok budżet mógłby zaoszczędzić od kilkuset milionów do nawet 3 mld zł.

"Dzięki temu, że najbogatsi Polacy płaciliby więcej składek, ZUS miałby więcej pieniędzy na wypłatę rent i emerytur. To by oznaczało, że budżet mógłby zmniejszyć dotacje do Zakładu. Ta dotacja (do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego ZUS wypłaca emerytury i renty) w tym roku wyniesie 31 mld zł" - powiedział Chlebowski w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Zdaniem Chlebowskiego dzięki temu budżet może zaoszczędzić od kilkuset milionów do nawet 3 mld zł.

dobfu2e

Według Chlebowskiego podwyżka składek obowiązywałaby tylko na czas kryzysu, czyli maksymalnie dwa lata.

"Przecież znieśliśmy 40-proc. próg podatkowy dla najbogatszych. Płacą mniejsze podatki, przez jakiś czas mogliby zapłacić większe składki" - powiedział Chlebowski.

Minister finansów, Jacek Rostowski powiedział, że MF nie pracuje obecnie nad projektem zaproponowanym przez Chlebowskiego.

"Obecnie MF nad takim projektem nie pracuje. Nie wiem też nic o takich pracach w rządzie" - skomentował Rostowski w radiu TOK FM.

Rostowski zapytany czy poparłby to rozwiązanie odpowiedział, że raczej nie. (PAP)

zaj/ jtt/

dobfu2e

Podziel się opinią

Share
dobfu2e
dobfu2e