Trwa ładowanie...
alba tour
13-07-2012 22:15

Nawet 3 tys. osób poszkodowanych przez biuro podróży Alba Tour

3 tys. osób może być poszkodowanych przez poznańskie biuro turystyczne Alba Tour - poinformował w piątek na konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. W piątek do Polski wrócą pierwsze osoby, które wyjechały z biurem do Egiptu.

Share
Nawet 3 tys. osób poszkodowanych przez biuro podróży Alba TourŹródło: Jupiterimages
da37p1i

Jak poinformowała w piątek wieczorem spółka Groupon Polska, klienci, którzy za jej pośrednictwem wykupili ofertę biura podróży Alba Tour, otrzymali propozycję zamiany na inną, równoważną wycieczkę z katalogu Groupon Travel lub zwrot 100 proc. wpłaconej kwoty podstawowej. Jak poinformował PAP przedstawiciel firmy Artur Bednarz, wycieczki w Alba Tour za pośrednictwem Groupona wykupiło ok. 3 tys. osób. - Z tej grupy mniej więcej połowa już zrealizowała wycieczki, więc zamiana albo zwroty pieniędzy dotyczy ok. 1,5 tys. osób - powiedział. Na zwrot dokonanych przez klientów wpłat Groupon planuje przeznaczyć 1 mln zł.

W czwartek Alba Tour poinformowała, że zawiesiła swoją działalność i w najbliższym czasie nie będą realizowane kolejne wyjazdy. Tego dnia wielkopolski samorząd, po informacjach otrzymanych od klientów biura, zdecydował, że sprowadzi do Polski turystów, którzy przebywają w Egipcie.

Jak powiedział Woźniak, w piątek i w sobotę do Warszawy i Katowic przyleci w sumie ponad 430 osób, które kończyły wakacje w tym tygodniu, a także te, które powinny skończyć wakacje za tydzień.

da37p1i

Jak powiedział, 411 osób to klienci Alba Tour; dalsze 26 osób to turyści, którzy mieli wrócić tymi samymi samolotami co klienci Alba Tour. Koszt transferu tych osób do Polski to ok. 600 tys. zł. Woźniak przyznał, że już wiadomo, iż może być problem z odzyskaniem tych pieniędzy. Ubezpieczenie biura opiewa bowiem na 209 tys. zł.

Marszałek dodał, że turyści zostaną przywiezieni w piątek i sobotę trzema lotami realizowanymi przez PLL LOT.

- Znając ruch lotniczy, zdaję sobie sprawę, że gdy przewoźnik nie ma potwierdzenia zapłaty za wyczarterowane samoloty, szuka dla tych samolotów innego zlecenia. Kiedy usłyszałem, że te ponad 400 osób pozostanie bez szansy powrotu do Polski, podjąłem decyzję, by zadysponować pieniędzmi z rezerwy budżetowej - powiedział.

Woźniak dodał, że transferem z hoteli na lotnisko zajmie się firma Alfa Star. Zaznaczył, że za tę usługę również zapłaci samorząd.

da37p1i

Jak poinformował marszałek, z danych zebranych przez samorząd wynika, iż wakacje w poznańskiej firmie mogło wykupić ok. 3 tys. osób. Są to klienci, którzy "jeszcze nie skorzystali z oferty".

Wielkopolski samorząd zapowiedział, że będzie pośredniczył w staraniu się klientów biur podróży o uzyskanie odszkodowania.

- Jesteśmy w kontakcie z naszym biurem prawnym, które nad tym pracuje; sprawa jest trudna. Nie należy zakładać, że będziemy mogli zrekompensować szkody osobom, które zapłaciły za wyjazd. Nasz samorząd, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, może pośredniczyć w staraniu się klientów biur podróży o uzyskanie tego odszkodowania. Na naszej stronie internetowej zamieszczamy wniosek o wypłatę odszkodowania - powiedział PAP dyrektor departamentu sportu i turystyki wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego Tomasz Wiktor.

Przedstawiciele wielkopolskiego samorządu uprzedzają, że osoby mające roszczenia wobec Alba Tour, czyli takie, które już zapłaciły za wycieczkę, ale jeszcze na nią nie pojechały, mogą mieć kłopoty z odzyskaniem pieniędzy.

da37p1i

- Na razie koncentrujemy się na ratowaniu tych turystów, którzy są w Egipcie. Część tych osób ma kłopot z odzyskaniem paszportów w hotelach i ich opuszczeniem, tam działają nasze służby konsularne. Sytuacja jest trudna. Przedstawiciele MSZ zapewniają jednak, że również egipskie prawo w tym względzie jest po naszej stronie - dodał.

Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji poinformowała PAP w piątek, że policja otrzymała zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia oszustwa przez poznańską firmę. - W tej chwili policjanci wykonują czynności sprawdzające. Ustalają, czy doszło do popełnienia przestępstwa przez tę firmę na szkodę jej klientów - powiedziała.

Urząd marszałkowski planuje skierowanie do prokuratury doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez właścicieli poznańskiej firmy. - Mamy podejrzenie, że jest to działalność nieuczciwa, a właściciele nie zamierzają uregulować swoich zobowiązań i nie będą dostępni. Nie ma kontaktu z właścicielami, jest kontakt z pracownikami biura - powiedział Woźniak. Dodał, że zawiadomienie może trafić do prokuratury w przyszłym tygodniu.

Zaznaczył, że nie ma oficjalnej informacji o niewypłacalności firmy. - Mamy jednak wszelkie podstawy, żeby takiej niewypłacalności domniemywać - stwierdził.

da37p1i

Poszkodowani klienci mogą uzyskać informację pod numerem telefonu +48 61 626 68 55.

Pierwsze dwa samoloty z Egiptu mają odlecieć w piątek o godz. 17.50. - To będą wyloty z Hurghady do Warszawy i do Katowic; wrócą nimi klienci, którzy właśnie skończyli wypoczynek, a także ci, których powrót był planowany na 20 lipca. W sobotę o godz. 10.05 z Sharm El Sheikh do Warszawy polecą turyści, którzy mieli wracać jutro i 21 lipca - wyjaśnił Tomasz Wiktor.

Strona internetowa Alba Tour została wyłączona, niemożliwe są rezerwacje wycieczek. Wcześniej za jej pośrednictwem można było znaleźć oferty wylotów m.in. na Dominikanę, Kubę, do Brazylii, Meksyku i Kenii. Jeszcze w czwartek wieczorem na stronie widniały oferty dotyczące piątkowego wylotu z Warszawy i Katowic do Egiptu.

Alba Tour to biuro podróży, które zostało zarejestrowane na początku roku. Jak powiedział PAP Wiktor, jego właścicielem jest obywatel Egiptu.

da37p1i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da37p1i
da37p1i