NBP będzie mógł korzystać ze swapu walutowego
13.10.Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej dokonała
poszerzenia instrumentów polityki pieniężnej o swap walutowy.
Swapy walutowe pozwolą bankowi centralnemu zasilać banki...
13.10.Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej dokonała poszerzenia instrumentów polityki pieniężnej o swap walutowy. Swapy walutowe pozwolą bankowi centralnemu zasilać banki w płynność w złotym i walutach obcych - poinformował NBP po poniedziałkowym, nocnym posiedzeniu RPP.
"Rada Polityki Pieniężnej w dniu dzisiejszym (poniedziałek - PAP) dokonała poszerzenia zakresu stosowanych przez Narodowy Bank Polski instrumentów polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski będzie mógł korzystać z dodatkowego instrumentu polityki pieniężnej, jakim jest swap walutowy, który znajduje się w instrumentarium wielu banków centralnych, w tym Europejskiego Banku Centralnego" - napisano w komunikacie.
Jak wyjaśnia komunikat, terminowe transakcje walutowe typu swap polegają na jednoczesnej kasowej transakcji zakupu/sprzedaży i terminowej transakcji sprzedaży/zakupu waluty obcej za złote.
"Włączenie swapów walutowych do instrumentarium polityki pieniężnej umożliwia Narodowemu Bankowi Polskiemu - w razie zaistnienia takiej konieczności - zasilenie banków w płynność zarówno w złotym jak i walutach obcych - w zależności od potrzeb płynnościowych banków" - informuje NBP.
Swap walutowy nie oddziałuje na kurs walutowy, ponieważ nie otwiera pozycji walutowej żadnej ze stron transakcji. Z tego względu transakcja taka nie jest interwencją walutową, wynika z komunikatu.
Dokonana modyfikacja instrumentarium polityki pieniężnej stanowi uzupełnienie "Założeń polityki pieniężnej na rok 2008" w części dotyczącej instrumentów polityki pieniężnej.
Rada Polityki Pieniężnej wspólnie z Zarządem NBP, czytamy w komunikacie, uznały za celowe wykorzystywanie również innych dostępnych instrumentów polityki pieniężnej przewidzianych w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2008", w szczególności operacji dostrajających z terminem zapadalności do 3 miesięcy włącznie.
"Rada popiera inicjatywę Zarządu NBP zmierzającą do poszerzenia listy zabezpieczeń stosowanych przy udzielaniu kredytu lombardowego i refinansowego przez NBP" - poinformował NBP.
"Rada będzie na bieżąco analizowała sytuację na rynkach finansowych oraz skutki wprowadzonych działań" - dodano. (PAP)
bg/