NBP: Firmy oczekują dalszego wzrostu cen surowców i produktów w I kwartale

Warszawa, 26.01.2017 (ISBnews) - Przedsiębiorcy częściej informowali o wzrostach cen niż o ich redukcjach w IV kw. 2016 r. Prognozy na I kw. 2017 r. sugerują dalszy wzrost cen, w tym zarówno surowców i materiałów, jak i towarów oraz usług, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).

26.01.2017 12:20

"Ankietowane przedsiębiorstwa prognozują wyraźny wzrost cen. W I kw. zwiększyły się znacząco wszystkie analizowane miary prognoz inflacji. Ponadto już w IV kw. 2016 r. wzrósł odsetek firm, które dokonały podwyżek cen własnych. Wśród głównych czynników powodujących wzrosty prognoz cen przedsiębiorstwa wskazywały wyższe ceny surowców (rzadko związane ze wzrostem cen paliw)
oraz zmiany kursu złotego" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP. Informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w IV kw. 2016 r. oraz prognoz na I kw. 2017 r."

Badane przedsiębiorstwa oczekują w I kw. 2017 r. wyraźnego wzrostu cen surowców i materiałów wykorzystywanych do produkcji (wyraźny wzrost zarówno średniej rozkładu, jak i odsetka firm spodziewających się podwyżek). Oczekiwany wzrost cen surowców i materiałów podniósł się powyżej swojej długookresowej średniej, podano także.

NBP podkreśla, że przy spodziewanych wzrostach cen surowców i materiałów przedsiębiorstwa coraz częściej planują również podwyższać własne ceny. Rozkład prognoz pokazuje, że planowane wzrosty cen są wyższe od wieloletniej średniej. W I kw. 2017 r. średnia wysokość podwyżek cen oferowanych przez respondentów wyrobów i usług przewidywana jest na zdecydowanie wyższym poziomie niż w poprzednim kwartale i rok wcześniej (średnia 1,5%, dane odsezonowane).

"Jednocześnie wzrosła liczba respondentów uznających wzrost inflacji za barierę rozwoju. Przedsiębiorstwa, które mimo wzrostu cen produkcji same zmuszone są dokonać obniżek (jest ich coraz mniej w próbie), tłumaczą to wysoką konkurencją i niedostatecznym popytem" - czytamy dalej.

W IV kw. 2016 r. wzrost cen produktów lub usług zarysował się już bardzo widocznie - wyraźnie zwiększył się udział przedsiębiorstw podnoszących ceny swoich produktów lub usług, zaś odsetek firm redukujących ceny nieco spadł, wskazał bank centralny. Ceny rosły przede wszystkim w handlu hurtowym i detalicznym, ale też w przetwórstwie przemysłowym, np. w produkcji artykułów spożywczych.

Wśród barier rozwoju problem wysokich kosztów działalności, w tym wysokich cen surowców, materiałów i paliw, nie należy do najważniejszych barier, ale od trzech kwartałów nasila się i w IV kw. był częściej wymieniany niż w ostatnich 3 latach, podał także NBP.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)