NBS nie idzie śladem EBC i szkockie referendum - tygodniowy raport walutowy

Narodowy Bank Szwajcarii nie zdecydował się pójść śladem Europejskiego Banku Centralnego i nie wprowadził ujemnej stopy depozytowej, co przyczyniło się do aprecjacji franka. Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie. SNB zadeklarował dalsza obronę minimalnego kursu wymiany EURCHF na poziomie 1,20 ora opublikował najnowsze prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego i inflacji.

NBS nie idzie śladem EBC i szkockie referendum - tygodniowy raport walutowy
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Prognozy dotyczące wskaźnika cen konsumentów na lata 2015-2016 zostały obniżone odpowiednio do poziomu 0,2% i 0,5% w skali roku. Perspektywy wzrostu gospodarczego uległy obniżeniu. Ponadto bank podkreślił, że istotnie wzrosło znów ryzyko deflacji, co może stanowić argument do dalszego luzowania polityki monetarnej w przyszłości. Co więcej Thomas Jordan podkreślił, że w celu walki ze zbyt mocnym frankiem bank nie wyklucza podjęcia dodatkowych działań, tym wprowadzenia ujemnych stóp procentowych.

W centrum zainteresowania inwestorów pozostaje waluta brytyjska. Zgodnie z cząstkowymi wynikami referendum większość Szkotów zagłosowała za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie. Po nocnym zliczeniu głosów okazuje się, że 55% Szkotów powiedziało "NIE" dla niepodległości. W wyniku tych informacji waluta brytyjska zyskuje na wartości. Proces powolnej aprecjacji funta rozpoczął się już 10 sierpnia, kiedy to zaczęły pojawiać się nowe sondaże wskazujące jednak na przewagę Szkotów głosujących za pozostawieniem statusu quo.

Wrześniowy komunikat Fed nie okazał się przełomowy, jednak rynki zinterpretowały go tak, że normalizacja polityki pieniężnej w USA jest czymś nieuniknionym. Eurodolar pogłębił spadki podczas środowej sesji ustanawiając nowe minimum lokalne na poziomie 1,2835. Wczoraj EURUSD pomogły wyniki pierwszej aukcji tanich pożyczek dla europejskich banków komercyjnych tzw. TLTRO, które ujawniły, że banki zgłosiły mniejszy popyt niż oczekiwał tego rynek, tylko w wysokości 82,6 mld EUR. Podczas piątkowej sesji presja na dalszą wyprzedaż euro względem waluty amerykańskiej utrzymuje się pomimo publikacji lepszych danych odnośnie bilansu handlowego w lipcu w strefie euro.
Dziś popołudniu poznamy jeszcze dane dotyczące indeksu wskaźników wyprzedzających z USA oraz sprzedaż hurtowników i inflacje CPI z Kanady. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dane dotyczące inflacji. Analitycy oczekują, że wskaźnik cen konsumentów ustabilizuje się w sierpniu na poziomie 2,1% , czyli nieco powyżej celu inflacyjnego Banku Kanady oraz antycypują, że inflacja bazowa przyspieszy do 1,8% z 1,7% w lipcu. USDCAD odreagował nieco ostatnie zwyżki, jednak w średnim terminie gotowość Fed do podnoszenia stóp, a także utrzymywanie bardziej neutralnego nastawienia przez BoC powinny sprzyjać wzrostom na tej parze.

GBPUSD

GBPUSD wyhamował dziś wzrosty w okolicy oporu na poziomie 1,6523. W tych okolicach przebiega zniesienie 41,4% całości fali spadkowej z poziomu 1,7191 na 1,6051 orz nieco powyżej znajduje się 50-okresowa średnia EMA na wykresie dziennym. Jeśli w rejonie wyżej wspomnianego poziomu wyrysuje się formacja spadkowa, to może to zachęcić do aktywności stronę podażową, gdyż dominującym trendem jest spadkowym. Na wykresie dziennym notowania GBPUSD utrzymują się poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku.
[ GBPUSD

]( http://finanse.wp.pl/w1,GBP,w2,PLN,notowania-waluty-online-waluta.html )

USDCAD

Na wykresie dziennym spadki na USDCAD wyhamowały w rejonie 61,8% zniesienia Fib całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 1,0810, które zbiega się z 50-okresową średnią EMA na wykresie w skali dziennej. Jak na razie poziom 1,0920 stanowi istotne wsparcie, które powinno sprzyjać powrotowi do wzrostów na tej parze. Dopiero ewentualne zejście poniżej minimum z 29 sierpnia tego roku zmieniłoby techniczny obraz rynku.

[ USDCAD

]( http://finanse.wp.pl/w1,USD,w2,PLN,notowania-waluty-online-waluta.html )

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

| Materiał został przygotowany z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji, ale ani autor, ani Noble Securities S.A. (NS) nie gwarantują jego kompletności i dokładności. Materiał nie został sporządzony zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji, stanowiących rekomendacje, dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów, lub wystawców (Dz.U. Nr 206, poz. 1715). Nie stanowi rekomendacji w rozumieniu tego Rozporządzenia, nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym, lub jako podstawa do podejmowania działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji i nie są to opinie czy prognozy NS. NS ani osoby zatrudnione przez
NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania, lub zaniechania osób, lub podmiotów, korzystających z opracowania, ani za działania, lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawienia się inwestora na ryzyko poniesienia straty, a w szczególności transakcje w zakresie kontraktów na różnice kursowe (CFD) sa ryzykowne, ponieważ inwestor może stracić więcej niż początkowy depozyt zabezpieczający. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)