Nerwowość na giełdzie

Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się optymistycznie i na rynku dominował kolor zielony. Jednakże negatywna informacja o sprzedaży detalicznej w lutym podana przez GUS oraz obniżenie ratingu dla Portugalii z AA do AA- przez agencję ratingową Fitch Ratings wywołała na Książęcej falę wyprzedaży w efekcie czego indeks największych spółek spadł poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia.

24.03.2010 17:35

Wielokrotnie podejmowane były próby przywrócenia wzrostów na naszym rynku. Udało się to jedynie połowicznie na średnich spółkach, które zakończyły dzień na plusie (mWIG40 +0.17proc.), indeks małych spółek wzrósł 0.02 proc. natomiast WIG20 stracił 0.44 proc. Na dzisiejszej sesji zadebiutowały prawa do akcji dystrybutora artykułów drogeryjnych i spożywczych spółki Ekoholding. Debiut należał do udanych bowiem prawa do akcji na rozpoczęciu sesji handlowane były 10 proc. powyżej ceny z oferty pierwotnej.
Właściciela na dzisiejszej sesji zmieniło 1.5 mln sztuk co stanowi 3 proc. wszystkich akcji. Przypomnę iż spółka wyceniona została przez analityków DMBZWBK na 9.5 zł. Ze spółek notowanych na dzisiejszej sesji na uwagę zasługują walory reprezentujące branżę chemiczną (WIG Chemia wzrost 1.66 proc). Wyróżniającą się spółką w tym segmencie rynku był Synthos (wzrost 1.76 proc.). Spółce od lutego do marca udało się wyraźnie poprawić rentowność sprzedaży pomimo kryzysu w branży samochodowej i zaprzestania programu dofinansowywania wymiany starych samochodów.

Spółka podjęła dalsze inicjatywy zmierzające do optymalizacji kosztów. Ciekawie na dzisiejszej sesji wyglądały również walory producenta nawozów Polic. Zbliżający się okres wiosenny oraz dopłaty unijne dla rolnictwa powinny wpłynąć pozytywnie na przychody ze sprzedaży wytwarzanych nawozów mineralnych. W spółce istnieje duży potencjał związany z redukcją kosztów utrzymywania majątku trwałego. Informacja o planowanej wypłacie dywidendy nie wpłynęła pozytywnie na kurs PGNIG. Firma zamierza wypłacić 8 gr. dywidendy na akcję, zarząd zaproponował aby dniem ustalenia prawa do dywidendy był 27 lipca a wypłaty 4 października.
Dzisiejsze notowania ukazują dosyć dużą nerwowość. Na wykresie świecowym pojawił się długi czarny korpus ukazujący obawy inwestorów o kontynuację wzrostu czego dodatkowym potwierdzeniem jest niemożność zamknięcia luki bessy, z którą rynek walczy już od 7 dni. Póki luka ta nie zostanie zamknięta (poziom 2470,51 pkt) nie mamy co liczyć na przekroczenie magicznej bariery 2500 pkt. na zamknięciu notowań indeksu naszych Blue Chips.

Grzegorz Skrzyczyński
DM BZ WBK SA

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)