Trwa ładowanie...

Nic nie kupisz, a żelazko i tak zabiorą

Sklepy będą miały obowiązek przyjęcia starego urządzenia rtv i agd. I to nawet jeśli nic nie będziemy chcieli w nim kupić - donosi "Rzeczpospolita".

Nic nie kupisz, a żelazko i tak zabiorąŹródło: Jupiterimages
dj1maes
dj1maes

Sklepy będą miały obowiązek przyjęcia starego urządzenia rtv i agd. I to nawet jeśli nic nie będziemy chcieli u nich kupić - donosi "Rzeczpospolita".

To niewątpliwe ułatwienie dla konsumentów. Dziś zepsutego sprzętu typu żelazko, depilator, szczoteczka elektryczna czy mp3 nie mogą wyrzucić do kosza. Nie mogą też oddać go w sklepie, dopóki nie zdecydują się kupić jego następcy. Teraz ma się to zmienić.

Polski rząd ma 18 miesięcy na wdrożenie przepisów, które narzuca nam dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Zgodnie z nią sklepy pow. 400 mkw. będą zobowiązane do przyjęcia każdego sprzętu małego agd i rtv, którego najdłuższy bok nie przekracza 25 cm - opisuje "Rz".

Sklepy nie będą więc nadal musiały bezwarunkowo przyjmować telewizorów, lodówek czy odkurzaczy. Te będą musiały przyjąć tylko wtedy, gdy klient przychodzi po nowy sprzęt.

Jak podkreślają w rozmowie z "Rz" eksperci agd i rtv, nowe przepisy niewątpliwie pomogą konsumentom. Dziś trudno znaleźć specjalny punkt zbierający elektroodpady. A za wyrzucenie do kosza na śmieci szczoteczki elektrycznej czy starej mp3 grozi grzywna do 5 tys. zł.

Wirtualna Polska/ "Rzeczpospolita"

dj1maes
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj1maes