Trwa ładowanie...

Nie czas na ogórki. Szykują się ważne zmiany dla najemców

Po raz kolejny lipiec okazuje się czasem bardzo intensywnej pracy dla Sejmu i ministerstw. Teraz mamy podatki i nowy rodzaj umowy najmu, rok temu Narodowy Program Mieszkaniowy. Szykują się zmiany, na razie niewielkie, ale z czasem mogą się okazać znaczące.

Nie czas na ogórki. Szykują się ważne zmiany dla najemcówŹródło: Pixabay.com
d2t44ih
d2t44ih

Ministerstwo Rozwoju i Finansów wniosło projekt zmian w kilku ustawach, dotyczący przede wszystkim górnego limitu obrotów dla osób fizycznych chcących się rozliczać ryczałtem z przychodów z najmu. Po przekroczeniu 100 tys. zł w poprzednim roku podatkowym podatnik musiałby przejść na zasady ogólne. Czy po zmniejszeniu obrotów można byłoby przechodzić znów na ryczałt, czy znów co roku będzie trzeba składać oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania - nie wiadomo.

Bez amortyzacji?
Druga zmiana to niestety ograniczenie amortyzacji spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego. Projekt przewiduje, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22b w ust. 1) wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie: „Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:” Może to oznaczać, że odziedziczone mieszkanie spółdzielcze nie będzie amortyzowane, bo nie ma kwoty początkowej, za jaką zostało nabyte.

Zobacz też, jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy:

Ryczałt od przychodów z najmu od osób fizycznych jest na tyle prosty, że wiele osób wychodziło z szarej strefy i rozliczało się z fiskusem. Wszelkie ograniczenia, szczególnie że nie służą wcale wzrostowi efektywności i wysokości ściąganych podatków, nie wydają się dobrym rozwiązaniem i nie służą przejrzystości podatków i rynku.

d2t44ih

Wisienką na torcie tych zmian jest postulowane przez samorządy i nagłaśniane w prasie zwolnienie z podatku dochodowego darowanych najemcom długów z tytułu czynszów i opłat za media.

Najem instytucjonalny
Zmiana ustawy o ochronie praw lokatorów toczy się od jesieni i była już dwukrotnie konsultowana, ale od maja przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury wspominali na różnych spotkaniach o "Najmie instytucjonalnym" - zamiast okazjonalnego, pod kątem operatorów Mieszkania+.
We wspomnianym projekcie nie dzieje się od maja nic, a tu nagle, już w Sejmie, pojawił się najem instytucjonalny w projekcie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Umowy najmu instytucjonalnego mogliby podpisywać jedynie przedsiębiorcy zajmujący się najmem, od najemcy wymagane byłoby oświadczenie notarialne o poddaniu się egzekucji - tak jak przy najmie okazjonalnym, ale bez obowiązku wskazania adresu nieruchomości w razie eksmisji. Zachowano zastrzeżenie, że najemcom instytucjonalnym nie należy się pomoc mieszkaniowa od gminy w razie eksmisji, czyli ani lokal tymczasowy, ani mieszkanie socjalne.

Ciekawostką może być to, że najem instytucjonalny mógłby być zawierany na czas określony nawet powyżej 10 lat, ale kolejne punkty sugerują możliwość wypowiedzenia umowy. Paragrafy i punkty ustawy wskazane jako obowiązujące dla tego rodzaju umowy oznaczają, że właściwie wypowiedzieć ją będzie mógł jedynie właściciel, a nie najemca, nawet jeśli lokal nie będzie spełniał standardów. Umowa najmu na 30 lat bez możliwości wypowiedzenia jej przez najemcę? Jeśli to ma zachęcić do Mieszkania+, to chyba znów kredyty będą ciekawsze...

Zmiany dotyczące najmu instytucjonalnego zostały zaproponowane już po etapie konsultacji, więc ani Mieszkanicznik, ani organizacje lokatorskie nie miały możliwości wypowiedzieć się na ich temat.

Hanna Milewska-Wilk, ekspert Stowarzyszenia Mieszkanicznik

d2t44ih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t44ih