Trwa ładowanie...

Nie doczekasz emerytury? Rząd zbierze profity

Przesunięcie w górę wieku uprawniającego do pobierania emerytury zwiększy liczbę ubezpieczonych, którzy umrą, nie doczekawszy świadczenia. Ich konta emerytalne ulegną wygaszeniu. A to pozwoli rządowi szybciej zredukować deficyt - twierdzi "Nasz Dziennik".

Share
Nie doczekasz emerytury? Rząd zbierze profity
Fot: Przemysław Jach/wp.pl
d1euk40

Zdaniem gazety nasz system emerytalny jest tak wypaczony, że państwu opłaca się, gdy obywatele nie dożywają emerytury, bo środki zewidencjonowane na ich kontach indywidualnych przepływają do budżetu, powodując zmniejszenie dopłat do ZUS. Innymi słowy, finansują redukcję deficytu budżetowego. W 2010 r. na kontach osób zmarłych przed emeryturą w 2010 r. wygaszono 8,4 mld zł.

- Co się dzieje z tymi pieniędzmi? - "Nasz Dziennik" zapytał rzecznika resortu pracy i od trzech tygodni nie uzyskał odpowiedzi. Do gazety zatelefonował natomiast jeden z urzędników, przekonując, że tak postawione pytanie nie ma sensu, ponieważ "w systemie repartycyjnym ZUS nikt z ubezpieczonych nie ma ani złotówki na koncie, zobowiązania emerytalne wobec społeczeństwa nie istnieją w wymiarze finansowym", a indywidualne konta emerytalne to tylko "kolorowy zawrót głowy". Słowem - nasze składki roztapiają się w systemie, konkluduje "Nasz Dziennik".

d1euk40

Podziel się opinią

Share
d1euk40
d1euk40