Nie każdy o tym wie, ale za pranie może zapłacić pracodawca

Pranie na koszt pracodawcy? Tak, to możliwe, ale tylko w określonych prawnie przypadkach. Taki dodatek do pensji pracownika jest nieopodatkowany. Komu i w jakich przypadkach w takim razie przysługuje taki ekwiwalent?

Oto kiedy możemy dostać ekwiwalent za pranie
Oto kiedy możemy dostać ekwiwalent za pranie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Nikola Stojadinovic
oprac. KRWL

Jak informuje portal superbiz.se.pl, jeżeli pracownik uzna, że jego prywatne ubranie może zostać zabrudzone, a pracodawca nie dostarcza mu darmowej odzieży służbowej, to ma prawo żądać od pracodawcy rekompensaty za pranie odzieży roboczej. Kwestie te reguluję Kodeks pracy.

Stanowisko ZUS

Zgodnie ze stanowiskiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, koszt, jaki pracodawca ponosi w związku z udzielaniem pracownikom środków finansowych na pranie odzieży służbowej, musi spełniać kryteria ekwiwalentu pieniężnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prof. Marek Belka: inflacja przyspieszy, ale nie radykalnie

To oznacza konieczność odzwierciedlania faktycznych wydatków pracownika związanych z praniem tej odzieży. Jednocześnie podkreślono, że warunek ekwiwalentu pieniężnego nie będzie spełniony, jeśli pracodawca wypłaca każdemu z pracowników tę samą kwotę pieniężną, niezależnie od rzeczywistych kosztów poniesionych przez danego pracownika – informuje portal.

Dodatkowe pieniądze bez podatku

Jak pisze superbiz.se.pl zgodnie z postanowieniem art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy PIT stwierdza się, że świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty związane z tymi świadczeniami, przyznawane na mocy przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, nie podlegają opodatkowaniu dochodowemu, o ile zasady ich przyznawania wynikają z osobnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na mocy tych ustaw.

I co najważniejsze, na co zwraca uwagę superbiz.se.pl, dodatek za pranie odzieży służbowej stanowi dodatkową kwotę w wynagrodzeniu, która nie wymaga żadnych wyjaśnień dotyczących jej przeznaczenia.

Źródło artykułu:WP Finanse
wiadomościgospodarkaprawo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)