Nie ma podstaw do wszczęcia sporu zbiorowego - KGHM

24.8.Wrocław (PAP) - Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) nie ma podstaw do wszczęcia sporu zbiorowego - uważa zarząd KGHM Polska Miedź. Niektóre postulaty...

24.8.Wrocław (PAP) - Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) nie ma podstaw do wszczęcia sporu zbiorowego - uważa zarząd KGHM Polska Miedź. Niektóre postulaty wysunięte przez związkowców są bowiem ze sobą sprzeczne, a kilka z nich jest już wcielanych w życie - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka prasowa spółki Sylwia Rozkosz.

Z opinią zarządu nie zgadzają się związkowcy. "Zgłosimy do Państwowej Inspekcji Pracy fakt zaistnienia sporu zbiorowego" - deklarują.

18 sierpnia związek przesłał do zarządu pismo z 6 postulatami, które mają być przedmiotem sporu zbiorowego. To reakcja związku na zapowiedź sprzedaży przez rząd 10 proc. udziałów w spółce oraz na działania zarządu podjęte po strajku ostrzegawczym z 11 sierpnia. Związkowcy żądali od zarządu m.in. wycofania złożonych w związku ze strajkiem doniesień prokuratorskich, które ZZPPM uważa za "represjonowanie pracowników" oraz podpisania "pakietu pracowniczego". W pakiecie miałaby się znaleźć m.in. gwarancja zatrudnienia dla wszystkich pracowników oraz coroczna waloryzacja płac.

W wysłanym do ZZPPM piśmie prezes zarządu Herbert Wirth napisał, że zarządowi miedziowej spółki nie są znane przypadki "+represjonowania+ pracowników za działania podjęte przez związki zawodowe".

"+Represjonowanie+ ma miejsce wtedy, gdy pracodawca działa niezgodnie z prawem. Strajk natomiast w świetle prawa był działaniem nielegalnym, dlatego zarząd miał obowiązek zgłoszenia tego incydentu do prokuratury" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

W piśmie odniesiono się także do żądań podpisania "pakietu pracowniczego". Zarząd wyjaśnił, że "są to żądania sprzeczne z prawem pracy, naruszające prawo pracodawcy do właściwego sposobu kreowania zatrudnienia oraz zarządzania Spółką".

Zarząd poinformował również, że zgodnie z porozumieniem zawartym ze związkami zawodowymi w maju 2009 r., do 15 września pracownicy otrzymają drugą ratę specjalnej nagrody w wysokości 1500 zł. Ponadto od 1 września każda osoba zatrudniona w KGHM będzie mogła skorzystać z oferty dodatkowej bezpłatnej opieki medycznej w Miedziowym Centrum Zdrowia.

Przewodniczący ZZPPM Ryszard Zbrzyzny w rozmowie z PAP podkreślił, że związek podtrzymuje swoje stanowisko, a "wszystkie postulaty mieszczą się w definicji sporu zbiorowego zapisanej w ustawie". Zbrzyzny dodał, że pracodawcy nie są przypisane prawa orzekania o zaistnieniu bądź braku podstaw do zaistnienia sporu zbiorowego.

"Gdyby takie prawo było tam zapisane, to w Polsce nie zaistniałby żaden spór zbiorowy. Każdy pracodawca uznałby, argumentując to w taki czy inny sposób, że spór zbiorowy nie zaistniał. Zarząd nie jest tutaj arbitrem. W stosunku do zgłoszonych postulatów oświadczam, że zaistniał spór zbiorowy ze wszystkimi konsekwencjami z niego wynikającymi i to już z dniem zgłoszenia tych postulatów, a więc 18 sierpnia" - podkreślił przewodniczący.

Zbrzyzny zapowiedział, że we wtorek zbierze się rada ZZPPM, które podejmie decyzję co do dalszych działań. "Powołany zostanie zespół, który będzie negocjował z zarządem. Oczywiście zażąda zachowań zgodnych z ustawą, a więc zgłoszenia faktu zaistnienia sporu zbiorowego do Państwowej Inspekcji Pracy. Zażądamy też podjęcia rokowań. Chodzi o to, żeby spotkać się przy okrągłym stole i aby zarząd na poziomie rokowań wyartykułował swoje racje. Zostaną one wpisane do protokołu rozbieżności, a być może się dogadamy i spiszemy protokół uzgodnień" - mówił Zbrzyzny. (PAP)

mic/ pdo/ bos/ bk/ pam/

Źródło artykułu:PAP
giełdaspółkakghm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)