Trwa ładowanie...
d2vjub9

Nie pytamy podwładnego o zdanie, gdy zmieniamy dzień wypłaty

Inspekcja pracy nie ma wątpliwości: można zmienić angaż lub regulamin pracy, a w nim termin przelewu poborów. W obydwu przypadkach nie trzeba wręczać wypowiedzeń zmieniających.

d2vjub9
d2vjub9

Zastanawialiśmy się, czy trzeba wręczać wypowiedzenie zmieniające, gdy zmienia się data wypłaty poborów, wpisana do regulaminu pracy („Lepiej obniżyć załodze wynagrodzenia, niż likwidować miejsca pracy”, DF z 6 marca 2009 r.). Pisaliśmy, że zależy to od tego, czy informacje dotyczące miejsca i terminu wypłaty pensji powielono w umowie o pracę. Jeżeli tak, to porozumienie bądź wypowiedzenie zmieniające jest wymagane. Jeśli natomiast angaż nie zawiera takich postanowień, pracodawca ma wolną rękę w zmianie regulaminu pracy, każdej jego części, nawet dotyczącej wynagrodzeń. Uczulaliśmy jednak pracodawców, że sprawa jest dyskusyjna.

A co na to Główny Inspektorat Pracy? Twierdzi, że modyfikacja terminu i miejsca wypłaty wynagrodzenia nie należy do istotnych, dlatego nie wymaga zastosowania art. 42 k.p. Ciekawostką jest to, że zdaniem GIP wypowiedzenie zmieniające jest zbędne bez względu na to, gdzie te informacje zawarto: w umowie o pracę czy w regulaminie pracy.

STANOWISKO GŁÓWNEGO INSPEKTORATU PRACY W SPRAWIE ZMIANY MIEJSCA ORAZ TERMINU WYPŁATY WYNAGRODZENIA (GPP-471-4560-26/09/PE/RP)

(...) Zgodnie z art. 1041 § 1 k.p. regulamin pracy, określając prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać w szczególności:

  1. organizację pracy, warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu, wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały, a także w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej,
  2. systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy,
  3. (skreślony)
  4. porę nocną,
  5. termin, miejsce, czas i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia,
  6. wykazy prac wzbronionych pracownikom młodocianym oraz kobietom,
  7. rodzaje prac i wykaz stanowisk pracy dozwolonych pracownikom młodocianym w celu odbywania przygotowania zawodowego; a) wykaz lekkich prac dozwolonych pracownikom młodocianym zatrudnionym w innym celu niż przygotowanie zawodowe,
  8. obowiązki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, w tym także sposób informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą,
  9. przyjęty u danego pracodawcy sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Zgodnie zaś z art. 1043 § 1 k.p. regulamin pracy wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Oznacza to, iż prawidłowo ustalona zmiana regulaminu pracy zmienia automatycznie (po upływie dwóch tygodni od dnia podania jej do wiadomości pracowników) dotychczasowe prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy (w tym termin i miejsce wypłaty wynagrodzenia) nawet wówczas, gdy nowe postanowienia regulaminu są mniej korzystne dla pracowników, niż przewidywał to regulamin dotychczasowy. Taka zmiana regulaminu nie wymaga dla swej skuteczności wypowiedzenia warunków pracy i płacy albo porozumienia zmieniającego.
d2vjub9

Z kolei jeśli kwestie terminu i miejsca wypłaty wynagrodzenia zostały również zamieszczone w umowie o pracę, to zdaniem Departamentu Prawnego ich zmiana również nie powinna skutkować koniecznością wręczenia wypowiedzenia zmieniającego albo porozumienia zmieniającego. Należy bowiem pamiętać, że wypowiedzenia zmieniającego wymaga przede wszystkim istotna zmiana wynikających z umowy warunków pracy i (lub) płacy. Ponadto, patrząc na treść art. 29 k.p., trudno uznać, iż informacje dotyczące miejsca i terminu wypłaty wynagrodzenia mieszczą się w pojęciu warunków pracy i płacy wynikających z umowy, skoro przepis art. 29 § 3 k.p. nakazuje podanie tego rodzaju informacji na piśmie w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia umowy (oczywiście tylko w przypadku gdy pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy). Niewątpliwie przemawia to za tym, że materia ta przynależy do kręgu informacji organizacyjnych i porządkowych. Dodatkowo art. 29 § 1 k.p. wskazując na warunki pracy i płacy, które powinny zostać określone w
umowie, wymienia jedynie wysokość wynagrodzenia ze wskazaniem jego składników, pozostawiając jednocześnie (o czym świadczy treść § 3 art. 29 k.p. w zw. z art. 1041 § 1 pkt 5) kwestie dotyczące terminu i miejsca wypłaty wynagrodzenia przede wszystkim materii regulaminowej.

Marta Gadomska
Rzeczpospolita

d2vjub9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vjub9