Charles Ponzi i Security Exchange Company
Stworzony w 1919 roku w Bostonie przez włoskiego imigranta fundusz inwestycyjny o charakterze piramidy finansowej nie był pierwszym tego rodzaju oszustwem. Jednak przedsięwzięcie to zakończyło się tak wielką aferą, że określenie "schemat Ponziego" stało się powszechnie używanym synonimem piramidy finansowej.
Charles Ponzi, który założył firmę o nazwie Security Exchange Company, kusił inwestorów ogromnymi zyskami (50 proc. w 45 dni i 100 proc. w 90 dni). Wszystko dzięki inwestycji w tzw. międzynarodowe kupony zwrotne, które w USA można było wymieniać z zyskiem na amerykańskie znaczki pocztowe. Inwestorzy pojawili się szybko i jeszcze szybciej rosła ich liczba. Ponzi szybko dał sobie spokój z obrotem znaczkami i zaczął spłacać wcześniejszych inwestorów z części pieniędzy, które powierzali mu nowi.
Zanim SEC upadło, Ponziemu udało się w siedem miesięcy naciągnąć aż 30 tysięcy żądnych zysku inwestorów, których straty szacowano nawet na 20 mln dol. Wraz z piramidą Ponziego upadło sześć banków. Oszust za swoją działalność dostał tylko 5 lat więzienia, z czego przesiedział jedynie 3,5 roku. Po wyjściu z więzienia założył kolejną piramidę finansową, pod nazwą Charpon Land Syndicate, która oferowała, bagatela, 200 proc. zysków w 60 dni. Tym razem przekręt się nie udał, a Ponzi już nigdy nie osiągnął wcześniejszego bogactwa. W 1949 roku zmarł w Brazylii jako nędzarz.