Nie tylko jawność oświadczeń majątkowych. Co się zmieni dla sędziów?

- Sejm przyjął w piątek nowelizację kilku ustaw, która m.in. wprowadza jawność oświadczeń majątkowych sędziów oraz możliwość zwrotu sprawy prokuraturze przez sąd na jej wniosek.

Nie tylko jawność oświadczeń majątkowych. Co się zmieni dla sędziów?
Źródło zdjęć: © Eastnews | STANISLAW KOWALCZUK/East News

04.11.2016 | aktual.: 04.11.2016 14:31

Za przyjęciem ustawy głosowało 237 posłów, przeciw było 190, wstrzymało się czterech. Sejm odrzucił wnioski opozycji o odrzucenie projektu oraz jej poprawki. Przyjął natomiast poprawki PiS. Teraz nowela trafi do Senatu.

Nowelizacja wprowadza jawność oświadczeń majątkowych polskich sędziów; nieujawniane będą tylko dane adresowe, informacje o lokalizacji nieruchomości oraz informacje umożliwiające identyfikację ruchomości. Oświadczenie może być utajniane, gdy jawność rodzi zagrożenie dla sędziego lub jego bliskich. Za podanie nieprawdy w oświadczeniu grozi do 3 lat więzienia.

Nowela wydłuża też do 8 lat okres przedawnienia karalności przewinień dyscyplinarnych sędziów. Ponadto wprowadza nową karę dyscyplinarną - obniżenia wynagrodzenia zasadniczego od 5 do 20 proc. na okres do 2 lat.

Inny przepis stanowi, że na wniosek prokuratora o zwrot danej sprawy do śledztwa sąd będzie ją zwracać bez możliwości zaskarżenia tego przez strony postępowania. Zwracając sprawę w postępowaniu odwoławczym, sąd II instancji uchylałby zarazem zaskarżony wyrok I instancji. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, ta możliwość dotyczy tylko spraw wniesionych do sądów od 1 lipca 2015 r. do 5 sierpnia br.

Ponadto zostaje zlikwidowany problem 8,5 tys. skarg na przewlekłość postępowań sądowych, odrzucanych ze względów formalnych. Sądy będą zobowiązane wziąć pod uwagę całą długość postępowania - od jego wszczęcia do momentu rozpoznania skargi. Od takiego okresu będzie też uzależniona wysokość rekompensaty. Zarezerwowana zostanie pula środków na podniesienie wysokości odszkodowań - będzie to nie mniej niż 2 tys. zł za każdy rok przewlekłego postępowania.

Źródło artykułu:PAP
krótkakrajprawo
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (35)
Zobacz także