Trwa ładowanie...

Niedziela handlowa 30 grudnia - czy dziś sklepy są otwarte? Zmiany od stycznia

W związku z ustawą o zakazie handlu w niedziele i święta z handlu wyłączonych jest kilkanaście dni w roku oraz większość niedziel. Grudzień jest jednak wyjątkiem, z uwagi na święta Bożego Narodzenia. Podpowiadamy, czy dziś sklepy są otwarte.

Niedziela handlowa 30 grudnia - czy dziś sklepy są otwarte? Zmiany od styczniaŹródło: East News
d1g28s2
d1g28s2

Niedziela handlowa 30 grudnia - czy dziś sklepy są otwarte?

Na grudzień br. przypada 5 niedziel. Z uwagi na święta Bożego Narodzenia aż cztery z nich będą niedzielami handlowymi. Tak jest również dziś. Dzisiejsza niedziela 30 grudnia jest niedzielą handlową. Wszystkie sklepy, galerie handlowe oraz supermarkety będą czynne według ustalonych godzin otwarcia.

Od nowego roku czekają nas zmiany. Niedzielny zakaz handlu zostanie zaostrzony.

Niedzielny zakaz handlu. Zmiany od stycznia

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuję od marca tego roku. Niedzielami handlowymi były zazwyczaj pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca. W pozostałe nie mogliśmy zrobić zakupów w zdecydowanej większości sklepów w Polsce. Wyjątkami były miesiące, w których wypadały ważne święta (m.in. Boże Narodzenie), wówczas liczba niedziel handlowych zwiększała się.

d1g28s2

Zgodnie z projektem ustawy w niedzielę zakazany jest nie tylko handel, ale również inne czynności związane ze sprzedażą, np. magazynowanie, logistyka, przeładunki i dystrybucja. Wyłączone z zakazu są natomiast m.in. stacje benzynowe, apteki, piekarnie, kwiaciarnie oraz sklepy związane z obsługą turystów. Do tej listy dołączają również punkty zlokalizowane na dworcach i lotniskach.

Od stycznia 2019 r. zakaz zostanie zaostrzony i zakupy będzie można zrobić jedynie w ostatnią niedzielę w miesiącu. Wyjątkiem będzie kwiecień 2019 r., na który przepadają święta Wielkanocne (21-22 kwietnia) oraz grudzień - święta Bożego Narodzenia (24-26 grudnia 2019 r.).

Z początkiem 2020 r. wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu.

Niedzielny zakaz handlu zostanie rozszerzony?

Jak informowaliśmy na początku października br., Solidarność chciała zaostrzyć przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę. Związkowcy wnioskowali o ograniczenie przedsiębiorców, którzy próbują "obejść" przepisy i wydłużają czas pracy sklepów w soboty oraz otwierają je w niedzielę po północy. Według Solidarności zakaz handlu powinien obowiązywać dodatkowo od godziny 22 w sobotę do godziny 5 rano w poniedziałek.

PiS nie przychyli się jednak do pomysłu związkowców – nieoficjalnie ustalił dziennikarz RMF FM, Krzysztof Berenda. Jak podaje stacja, politycy obawiają się chaosu jaki mógłby powstać po wprowadzeniu zmian do kodeksu pracy oraz, co najważniejsze, utraty poparcia przed nadchodzącymi wyborami.

d1g28s2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g28s2