Niedziele handlowe 2024. Styczeń. Kiedy ograniczenie sprzedaży nie obowiązuje?
Lista niedziel handlowych jest regulowana ustawą. Zgodnie z jej treścią, w trakcie roku niedzielny zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedmiu przypadkach. Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?
Podział na niedziele handlowe i niehandlowe został wprowadzony przed sześcioma laty. Zgodnie z nim, w 2024 roku obowiązuje siedem niedziel bez ograniczenia handlu. Kiedy miejsce będzie miała najbliższa? Jak wygląda pełen kalendarz niedziel handlowych w tym roku?
Kiedy niedziela handlowa? Jeszcze w styczniu
Listę niedziel handlowych reguluje artykuł 7 Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z jej treścią, zakaz handlu w każdym roku nie obowiązuje w ostatnie niedziele przypadające w: styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia (jednak z wyłączeniem niedzieli przypadającej 24 grudnia) oraz w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaskakujące odkrycie służb na granicy. Przesyłka skrywała kontrabandę
Zgodnie z przepisami, najbliższa niedziela handlowa będzie miała więc miejsce 28 stycznia. Jest to bowiem ostatnia niedziela, wypadająca w pierwszym miesiącu 2024 roku.
Niedziele handlowe 2024. Kalendarz. Kiedy zakaz handlu nie obowiązuje?
Jak wynika z obowiązujących przepisów, niedzielami handlowymi w 2024 roku będą kolejno:
- 28 stycznia
- 24 marca
- 28 kwietnia
- 30 czerwca
- 25 sierpnia
- 15 grudnia
- 22 grudnia.
W czasie pozostałych obowiązywać będzie ograniczenie sprzedaży. Ustawodawcy przewidzieli jednak listę punktów, które będą mogły działać, mimo obowiązującego zakazu handlu. To w nich klienci będą mogli zrobić zakupy przez większość niedziel roku. Jak wynika z art. 6 ustawy ograniczającej handel, są nimi między innymi:
- stacje paliw płynnych
- punkty, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami
- apteki i punkty apteczne
- sklepy, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, dewocjonaliami, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych
- sklepy znajdujące się w zakładach hotelarskich
- punkty handlowe zlokalizowane na dworcach i lotniskach
- placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku
- sklepy, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek
- piekarnie, cukiernie.
Jak informują przepisy, za złamanie zakazu handlu w niedzielę lub święta grozi kara grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 złotych.