Niedźwiedzie zaryczały na parkiecie
Miniona doba była znakomita dla rynków akcji na całym świecie - z wyjątkiem polskiego. W nocy w Azji nie stało się nic złego, a więc przed warszawskim parkietem od rana była szansa na rehabilitację.
Lekka zwyżka na otwarciu raczej potwierdzała ostrożność kupujących wyraźnie widoczną wczoraj. W trakcie dnia nie spodziewano się istotniejszych danych makro i istniała spora obawa, że taki początek sesji zapowiada nudny dzień na GPW. Dobry nastrój po otwarciu nie trwał nawet pół godziny, ponieważ pasywność strony popytowej szybko doprowadziła do przejścia indeksu WIG20 do strefy wartości ujemnych. Tym razem zachowanie naszego rynku było usprawiedliwione, ponieważ na większości rynków europejskich akcje także taniały.
W dalszej fazie sesji WIG20 dosyć beznamiętnie dalej się obsuwał, potwierdzając to, iż zachowanie naszego rynku wczoraj nie było przypadkowe. W ostatnich godzinach osuwanie przestało być beznamiętne, albowiem WIG20 tracił już na wartości ponad 1.50% i na rynku zrobiło się dosyć nerwowo. W zasadzie do końca sesji byki nie były w stanie wyprowadzić kontrataku, a na fixingu na zamknięciu zdołały tylko trochę zniwelować rozmiar strat. WIG20 stracił na wartości 1.21%, znowu przy wysokich obrotach rzędu 2.06 mld zł. Szerokość rynku nie pozostawia złudzeń – wzrosły kursy 107 spółek wobec spadku 231.
O słabości rynku blue chipów świadczy między innymi fakt, iż tylko 3 spółki z tego segmentu rynku zyskały na wartości. Były nimi PGNiG (+0.53%), BZWBK (+0.38%) i Cyfrowy Polsat (+0.13%). Po czerwonej stronie rynku zanotowano sporo spadków przekraczających 2%. Najwięcej stracili akcjonariusze Biotonu (-5.56%), sporo posiadacze akcji BRE (-4.03%), Getin (-3.73%) i PKO BP (-2.90%). Wracając do Biotonu trzeba odnotować nowy historyczny dołek cenowy tego waloru, ustanowiony w trakcie sesji (0.16 zł) oraz kolejny historyczny dołek Petrolinvestu (-10.14%), pozostając przy spółkach kojarzonych z R.Krauze.
Indeksy szerokiego rynku zachowały się wyraźnie lepiej niż WIG20, co daje pewną nadzieję na to, iż właśnie w ten sposób będzie się odbywać wyrównywanie ewidentnych dysproporcji w kształtowaniu się wartości WIG20 i pozostałych indeksów, z którymi mieliśmy do czynienia w minionych miesiącach. Wśród spółek najwięcej zyskał na wartości kurs Techmexu (+14.63%). Była to jedyna spółka, której wzrósł o więcej niż 10%. Moją uwagę zwróciły także solidne wzrosty Cognora, IZNS i Erbudu, co najważniejsze, poparte wysokimi obrotami.
Kolejny spadek z rzędu zanotował kurs Bomi przy historycznym wolumenie obrotów, ale mam wrażenie, że na rynku notowań tego papieru doszło dzisiaj przynajmniej do krótkoterminowego przesilenia w bardzo emocjonalnym handlu tymi walorami. Dzisiejsza sesja jest pochodną wczorajszej słabości GPW i była zarazem czwartą spadkową sesją w mijającym tygodniu. Nie powiem, że najstarsi górale nie pamiętają takiej sytuacji, ale podobna sekwencja zdarzyła się ostatni raz na początku sierpnia. Wtedy był to zwiastun korekty, która trwała jeszcze dwa tygodnie, a więc daje to trochę do myślenia.
Bilans tygodnia jest dla naszego rynku zdecydowanie negatywny. Na wykresie świecowym tygodniowym jest to najgorsza świeca od sierpnia, a wysokie wartości oscylatorów sugerują miejsce na dalszą korektę. Skracając trochę perspektywę czasową do wykresu wygenerowanego na podstawie danych dziennych, widać już spore schłodzenie szybkich wskaźników. Wnioskiem, który się nasuwa, jest to, iż korekta może się przedłużyć, a jej forma może być dosyć złożona. Nie zdziwiłbym się gdyby, w przyszłym tygodniu zostało zainicjowane dynamiczne odbicie nawet do poziomu 2720 pkt., a później rynek jeszcze raz spadł w okolice 2620 pkt. Na razie na wykresie liniowym mamy pierwszą strukturę impulsową. Jej zakończenie powinno wypaść w okolicach 2645 pkt. lub 2617pkt. w cenach zamknięcia, a później dosyć prawdopodobny jest ruch do góry korygujący tę strukturę. Reasumując, stawiałbym na remisowy tydzień ze wskazaniem na wzrost w ujęciu tygodniowym.
Sławomir Koźlarek
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |