Trwa ładowanie...

Niemcy chcą maksymalnej ceny kebaba. Co na to Polacy?

Kebab ma miłośników na całym świecie, ale jego ceny rosną. W Niemczech pojawił się nawet pomysł, żeby wprowadzić cenę maksymalną. Zapytaliśmy w ankiecie, ile powinien kosztować kebab w Polsce i czy ograniczenia cenowe to dobry pomysł.

Zapytaliśmy Polaków o ceny kebabów. Oto wyniki ankietyZapytaliśmy Polaków o ceny kebabów. Oto wyniki ankietyŹródło: Adobe Stock, WP, fot: Hakan Tanak
d35y7ha
d35y7ha

Ceny kebabów w Niemczech wzrosły dwukrotnie w ciągu ostatnich miesięcy. Tuż za naszą zachodnią granicą za ten przysmak trzeba płacić już nie 4 euro (17 zł), tylko 7 (prawie 30 zł), a czasami nawet 10 euro (prawie 43 zł).

Redakcja WP Finanse postanowiła sprawdzić, co o cenach kebaba myśli się w Polsce. Średnia cena nad Wisłą to około 20 zł. Z badania wynika, że 45 proc. ankietowanych uważa tę kwotę za optymalną. Co trzeci z respondentów ocenia, że 20 zł za kebaba to za drogo.

Tylko 2 proc. uczestników badania twierdzi, że kebab w takiej cenie jest tani. 19 proc. osób wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Czy 20 zł za kebaba to drogo? WP
Czy 20 zł za kebaba to drogo?Źródło: WP

W kolejnym pytaniu ankietowani musieli wskazać, ile powinien kosztować duży kebab w Polsce. Tu zdania są już bardziej podzielone.

d35y7ha

29 proc. respondentów uważa, że odpowiednia jest cena 15-20 zł. Z kolei 28 proc. osób twierdzi, że duży kebab powinien kosztować 10-15 zł.

- Nie ma opcji, żeby obecnie duży kebab kosztował 10 zł czy 15 zł. To cena z sufitu, której nie pamiętam od lat. Gdybym sprzedawał po takiej cenie, to biznes by się nie opłacał. Przecież wszystko ostatnio podrożało - przyznaje w rozmowie z WP Finanse jeden z sprzedawców kebabów w Gdańsku.

Tylko 7 proc. uczestników badania jest zdania, że cena takiego przysmaku powinna być wyższa niż 25 zł.

Ile powinien kosztować kebab? WP
Ile powinien kosztować kebab?Źródło: WP

Cena maksymalna kebaba? Polacy są na "nie"

W związku z kebabową drożyzną w Niemczech pojawił się nawet pomysł, aby wprowadzić cenę maksymalną. Takiego ruchu domaga się skrajnie lewicowa partia Die Linke.

d35y7ha

Zdaniem polityków tego ugrupowania kebab döner powinien kosztować 4,90 euro (około 21 zł), a uczniowie i studenci powinni płacić 2,90 euro (około 13 zł). Na pomysł nie zgadza się jednak kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Również uczestnicy naszego badania są dość sceptyczni jeśli chodzi o wprowadzenie ceny maksymalnej kebaba nad Wisłą.

Co Polacy myślą o wprowadzeniu ceny maksymalnej kebaba? WP
Co Polacy myślą o wprowadzeniu ceny maksymalnej kebaba?Źródło: WP

39 proc. ankietowanych uważa, że to zły pomysł, a 27 proc. go popiera. Z kolei 34 proc. respondentów wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

d35y7ha

Badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1134 osoby.

Ceny kebabów u Chajzera

Ostatnio na rynku pojawiła się nowa budka, w której miłośnicy kebabów mogą zasmakować przysmaku w kilku wersjach. Jego właścicielem jest Filip Chajzer.

Jak już pisaliśmy w WP, klienci mogą wybierać z trzech pozycji - kebaba z wołowiną, kurczakiem i w opcji wegetariańskiej. Dość ekstrawagancki jest wybór sosów, wśród których znajdują się m.in. mięta, mango i tzatziki.

d35y7ha

Ceny wahają się od 32-35 zł (mała wersja) do 37-44 zł (duża wersja). To stosunkowo dużo, jeśli porównamy "Kreuzberg Kraft Kebap" z innymi kebabami i tym, co o ich cenach myślą osoby biorące udział w naszym badaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35y7ha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35y7ha