Niemcy nie wierzą, że Grecja spłaci długi

Większość mieszkańców Niemiec nie wierzy, że zadłużona Grecja odda kredyty, jakie ma otrzymać w ramach pomocy finansowej od MFW i państw strefy euro - wynika z sondażu ośrodka Emnid na zlecenie telewizji N24.

76 proc. ankietowanych wyraziło przekonanie, że Grekom nie uda się spłacić swoich długów. Jedynie 19 proc. uważa, że Ateny zwrócą miliardy euro kredytów.

W ocenie 59 proc. respondentów to sami Grecy ponoszą winę za sytuację, w jakiej znalazło się ich państwo. 13 proc. uważa, że do greckiego kryzysu przyczyniły się banki, 11 proc. obwinia europejskich polityków, a tylko 9 proc. - spekulantów.

Według drugiego sondażu, który przeprowadził ośrodek Infratest-dimap na zlecenie telewizji ARD, 53 proc. Niemców uważa, że Grecji należy pomóc jedynie wtedy, jeśli część kosztów poniosą banki.

23 proc. jest zdania, że Niemcy nie mają wyboru i muszą udzielić Atenom pomocy, a 21 proc. jest temu przeciwnych.

Zdaniem 45 proc. respondentów Grecję należy wykluczyć ze strefy euro. Pomysł taki odrzuciło 49 proc. pytanych.

Według informacji przekazanych przez niemieckiego ministra gospodarki Rainera Bruederle pakiet pomocy dla Grecji, pochodzącej ze środków Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz pożyczek państw strefy euro, miałby opiewać nawet na 135 mld euro przez trzy lata. Niemieccy parlamentarzyści mówią o kwocie 100-120 mld euro do 2012 r., z czego na Niemcy przypadłoby najwięcej - ok. 25 mld euro.

Zarówno kanclerz Angela Merkel, jak i szef MFW Dominique Strauss-Kahn odmówili w środę jakichkolwiek informacji na temat możliwej wysokości wsparcia dla Aten, dopóki nie zakończą się negocjacje z władzami greckimi.

Dotychczas mówiono o pakiecie pomocowym opiewającym na 40-45 mld euro.

W Niemczech na udzielenie wsparcia Grecji musi zgodzić się parlament. Frakcje opozycyjne SPD i Zielonych zasygnalizowały w czwartek, że poprą w przyszłym tygodniu projekt ustawy w tej sprawie, który w trybie pilnym przedłożyć ma niemiecki rząd.

Anna Widzyk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)