Trwa ładowanie...
frank

Niemcy obawiają się walutowych zawirowań w Polsce

Po spadku kursu euro niemieckie ministerstwo finansów obawia się zawirowań walutowych w Polsce i Danii - pisze w sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Share
Niemcy obawiają się walutowych zawirowań w Polsce
Źródło: AFP, Fot: Daniel Roland
d1mn5h4

Po spadku kursu euro niemieckie ministerstwo finansów obawia się zawirowań walutowych w Polsce i Danii - pisze niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Z informacji uzyskanych przez redakcję gazety wynika, że zdaniem resortu finansów w Berlinie waluty polska i duńska mogą znaleźć się pod presją spekulantów. W efekcie dojdzie do bardzo dużych wahań kursu naszej waluty. Wszystko wskazuje, że po raz kolejny złoty znacząco może się osłabić do euro, dolara i oczywiście franka szwajcarskiego.

d1mn5h4

Ministerialni eksperci uważają, że w wyniku poluzowania polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny kraje znajdujące się na peryferiach strefy euro mogą wkrótce, tak jak Szwajcaria, popaść w kłopoty. Zdaniem współpracowników ministra Wolfganga Schaeuble obawy dotyczą przede wszystkim Danii i Polski. Oba te kraje realizują zwykle decyzje EBC, aby utrzymać stabilny kurs korony i złotego wobec euro.

Ten mechanizm narażony jest jednak na niebezpieczeństwo w sytuacji, gdy EBC będzie skupywał duże ilości obligacji państwowych, a banki centralne Danii i Polski nie będą reagowały, gdyż w ich krajach nie będzie takiej potrzeby.

W związku z tym możliwe jest, że te kraje będą musiały ustalić nowy kurs wymiany w stosunku do euro bądź zrezygnować z powiązania swojej waluty z euro - czytamy w internetowym wydaniu "Spiegla".

d1mn5h4

Podziel się opinią

Share
d1mn5h4
d1mn5h4