Trwa ładowanie...
niemcy

Niemiecki PKB wzrósł o rekordowe 2,2 proc.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w drugim kwartale 2010 r. o rekordowe 2,2 proc. w ujęciu kwartalnym, po wzroście w pierwszym kwartale o 0,5 proc. - poinformował we wtorek w końcowych wyliczeniach Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.
Share
Niemiecki PKB wzrósł o rekordowe 2,2 proc.
Źródło: Jupiterimages
d2usc8b

Dane te zgodne są z wcześniejszymi szacunkami statystyków.

Wzrost PKB o 2,2 proc. w ujęciu kwartalnym jest najlepszym wynikiem od czasu zjednoczenia Niemiec.

W ujęciu rocznym niemiecki PKB wzrósł w drugim kwartale o 4,1 proc., po wzroście w pierwszym kwartale o 2,1 proc., bez uwzględnienia czynników sezonowych - podali niemieccy statystycy.

d2usc8b

Wskutek kryzysu gospodarczego i finansowego deficyt budżetowy Niemiec sięgnął w pierwszej połowie bieżącego roku 3,5 proc. PKB - poinformował Federalny Urząd Statystyczny.

Zobowiązania netto niemieckiego państwa, landów i gmin wyniosły 42,8 miliarda euro. To dwa razy więcej niż w analogicznym okresie zeszłego rok, gdy deficyt sięgnął 18,7 miliardów euro.

Niemcy mogą złamać w tym roku kryteria UE, które wyznaczają pułap deficytu na poziomie 3 proc. PKB.

"Z pewnym opóźnieniem na budżety federacji, landów, gmin i systemu ubezpieczeń społecznych oddziałują skutki kryzysu gospodarczego i finansowego oraz związanych z tym działań państwa w celu wsparcia koniunktury i rynków finansowych" - ocenili statystycy.

d2usc8b

Podziel się opinią

Share
d2usc8b
d2usc8b