Niemiecki rząd rozważa przyjęcie pakietu

Niemiecki rząd rozważa przyjęcie pakietu, który zabezpieczałby cały system finansowy przed konsekwencjami kryzysu na rynku kredytów hipotecznych.

Niemiecki rząd rozważa przyjęcie pakietu, który zabezpieczałby cały system finansowy przed konsekwencjami kryzysu na rynku kredytów hipotecznych - poinformował w poniedziałek minister finansów Peer Steinbrueck.

"Doskonale zdaję sobie sprawę, że na pewnym etapie indywidualne rozwiązania stają się niewystarczające" - powiedział Steinbrueck.

Jak tłumaczył w radiu Deutschlandfunk, po przyjęciu drugiego planu ratunkowego dla zagrożonego banku Hypo Real Estate należy podjąć próbę "rozciągnięcia parasola nad całym systemem", by uniknąć konieczności kolejnych interwencji w poszczególnych przypadkach.

Steinbrueck poinformował, że rząd pracuje nad "planem B", ale zastrzegł, iż nie będzie on wzorowany na amerykańskim pakiecie ratowania systemu finansowego.

Dotychczas niemieckie władze odrzucały możliwość objęcia całego systemu finansowego wspólnym planem zabezpieczeń, czego domagały się prywatne instytucje finansowe.

Na zmianę stanowiska wpłynęła dramatyczna sytuacja zagrożonej upadkiem grupy Hypo Real Estate, specjalizującej się w kredytach komercyjnych i finansowaniu przedsięwzięć publicznych.

W nocy z niedzieli na poniedziałek ministerstwo finansów i branża finansowa uzgodniły opiewający na 50 miliardów euro nowy plan ratunkowy dla banku. Pomimo to, w poniedziałek rano kursy akcji Hypo na giełdzie we Frankfurcie spadły o 44 procent. Cały indeks DAX stracił ponad 4 procent.

Podobnie jak wielu niemieckich polityków Steinbrueck zażądał dymisji obecnego kierownictwa Hypo Real Estate, w tym prezesa Georga Funke, który niewłaściwie oszacował potrzeby banku. "Nie wyobrażam sobie współpracy z obecnym zarządem" - powiedział minister finansów.

Nawiązując do niedzielnych deklaracji swoich i kanclerz Angeli Merkel w sprawie gwarancji depozytów bankowych Steinbrueck powiedział, że był to "sygnał mający na celu uspokojenie sytuacji".

"Nie chcieliśmy, by obywatele pobiegli do swoich banków, ze strachu podejmowali swoje oszczędności i chowali je pod materace" - tłumaczył. (PAP)

awi/ dmi/ ro/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdabanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)