Trwa ładowanie...
d4042h8
sesja
26-03-2012 18:24

Nieśmiały optymizm

Choć początek poniedziałkowej sesji przyniósł niegroźne cofnięcie i korektę notowań największych spółek, to dalsza część sesji przebiegała już z przewagą strony popytowej, która kontynuowała zapoczątkowany w piątek trend.

d4042h8
d4042h8

Poranna niepewność ustąpiła w trakcie upływu sesji coraz odważniejszej chęci kupowania akcji największych spółek, co znalazło odzwierciedlenie w najmocniejszej zwyżce WIG20 spośród innych indeksów. Kupujących wsparły zgodne z oczekiwaniami marcowe wskaźniki klimatu gospodarczego w Niemczech oraz lepsze od oczekiwań wyniki rodzimej sprzedaży detalicznej w lutym. W efekcie jeszcze przed południem główne barometry znalazły się po zielonej stronie rynku, czemu nie towarzyszyła jednak duża wartość obrotu osiągająca wczesnym popołudniem niespełna 300 milionów złotych. Poprawę nastrojów mogły wywołać również wypowiedzi kanclerz Niemiec, której rząd ma zgodzić się na wzmocnienie europejskich funduszy ratunkowych zarówno stałych, jak i tymczasowych. Systematyczna wspinaczka barometrów trwała do rozpoczęcia handlu za oceanem, gdzie tamtejsze indeksy mimo pozytywnego startu nie wzmocniły barometrów na GPW. Przeciwne ostatnie dwie godziny handlu to bardziej walka o utrzymanie zdobytych wcześniej przez indeksy poziomów.
Ostatecznie WIG oraz WIG20 zakończyły sesję drugi raz z rzędu wzrostami odpowiednio o 0,77 i 0,91 procent, przy jednak skromnym obrocie 512 milionów złotych.

Najbardziej na lepszym klimacie zyskały mające relatywnie mniejszy udział w WIG20 akcje Synthosu (+4%), które po niedawnym debiucie w gronie blue chipów systematycznie poprawiają swoją historyczną wycenę. Jeszcze lepiej od średniej rynkowej wzrósł również kurs GTC (+4,4%), Bogdanki (+3%), Asseco Polska (+3,5%) oraz Tauronu (+1,4%). Ciężar wzrostu głównych wskaźników wzięły na siebie jednak akcje KGHM-u (+2,5%) i PKO BP (1,2%). Po ostatnim wzroście odpoczywał kurs PKNOrlen (-1%) oraz PZU (0,0%), którego kurs dynamicznie odbił w końcówce ubiegłego tygodnia. Podobnie na poziomach zbliżonych do piątkowego zamknięcia handlowały się akcje defensywnych PGNiG i TPSA.

Przewagę optymistów na szerokim rynku potwierdziła statystyka spółek rosnących do spadających (200/144), choć tutaj determinacja kupujących była zdecydowanie bardziej wybiórcza. W grupie tych papierów, gdzie popyt dyktował zdecydowanie warunki, znalazły się m.in. walory MCI, których kurs odreagowywał ubiegłotygodniowe załamanie, jakie miało miejsce po przecenie akcji spółki zależnej ABC Data. Rany leczył również kurs Ciechu, mocno przeceniony po zaskakująco słabym wyniku kwartalnym. Na krótko ocieplił się klimat wokół spółek budowlanych, czego efektem były przedpołudniowe wzrosty kursów takich spółek, jak Polimex czy PBG. Finisz sesji przyniósł jednak rozczarowanie i cofnięcie popytu. Powodów do zadowolenia nie mieli na pewno posiadacze debiutującego dzisiaj na rynku głównym GPW Vantage Development. Kurs kolejnego na rynku dewelopera spadł na debiucie o ponad połowę swojej wartości z kursu odniesienia. Ponadto pod presją sprzedających znalazły się ponowne akcje Vistuli, po tym jak spółka ogłosiła na
przełomie tygodnia emisję akcji z prawem poboru. Kolejną sesję nie zdołał się podnieść kurs Sadovaya Group, po tym jak spółka drastycznie obniżyła prognozy finansowe na bieżący rok.

Po mało udanym dla inwestorów ubiegłym tygodniu, kiedy po kilku dniach spadków dopiero w piątek popyt przejął inicjatywę, obecnie wzrastają szanse na realizację pozytywnego scenariusza dla GPW. WIG20 po udanej obronie strefy 2240 punktów kontynuował dzisiaj odbicie, co może mieć między innymi związek ze zbliżającym się zakończeniem pierwszego kwartału. Niewielkie obroty jak na razie nie potwierdzają trwającej zwyżki, ale niewykluczone, że większy popyt może się uaktywnić dopiero w trakcie tego ruchu cen. Motorem napędowym dla zakupów akcji przez inwestorów na światowych rynkach mogą być również oczekiwania dotyczące kolejnej rundy ilościowego luzowania (QE3), co amerykański FED może zapowiedzieć już w kwietniu. Oznaczać to może spadek awersji do ryzyka w skali globalnej i powrót większego zainteresowania rodzimym parkietem przez zagranicznych inwestorów. W efekcie WIG20, który znalazł się dzisiaj ponownie powyżej poziomu 2300 punktów, ma szanse w obecnej sytuacji atakować lokalne maksima 2352 i 2379 punktów.
W średnim terminie kluczowa pozostaje jednak wciąż strefa 2400-2430 punktów, którą barometr blue chipów nieudanie próbuje pokonać od trzech kwartałów.

d4042h8

Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d4042h8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4042h8