Nieśmiały początek, dobre zakończenie

Na nasz rynek wrócił optymizm. Indeks największych spółek ponownie znalazł się powyżej 2400 punktów i utrzymał się powyżej tego poziomu do końca dnia. To rozbudza nadzieje na trwalszą poprawę sytuacji. Tym bardziej, że mocniej w górę poszły też pozostałe wskaźniki.

Nieśmiały początek, dobre zakończenie
Źródło zdjęć: © Fotolia | freshidea

Początek wtorkowej sesji na warszawskim parkiecie nie zapowiadał większych emocji. Główne indeksy zyskiwały na otwarciu po zaledwie 0,2 proc. Nastroje jednak bardzo szybko zaczęły się poprawiać. Już w takcie pierwszej godziny handlu WIG20 przebił się powyżej 2400 punktów, a w następnej dołożył kolejne 20 punktów, zyskując prawie 1,8 proc. Co więcej, bykom udało utrzymać się w pobliżu tego poziomu przez większą część dnia. Podaż zdołała urwać jedynie kilka punktów. Istotne było także to, że optymizm zapanował na całym rynku. Nieco mniejszy był jedynie w segmencie małych spółek. sWIG80 wczesnym popołudniem rósł jedynie o 0,5 proc., ale WIG Plus zyskiwał 1 proc.

W gronie blue chips, po okresie wyraźnego marudzenia, inwestorom wydały się atrakcyjne niemal wszystkie walory i byli gotowi płacić za nie po 1-2 proc. więcej niż dzień wcześniej. Wyjątek stanowiły papiery GTC, które po południu zeszły nieznacznie pod kreskę. Kolejny dzień z rzędu bardzo dobrze zachowywały się walory banków. Prym wiodły wśród nich akcje Banku Handlowego, drożejące o ponad 3 proc. Po południu po piętach deptały mu papiery Pekao, momentami ten wyścig wygrywając, zwiększając skalę zwyżki do ponad 4 proc. Po 1-1,5 proc. w górę szły akcje mBanku i PKO. Do łask wróciły akcje PGNiG. Rosły one po poniedziałkowej 2 proc. przecenie o ponad 2 proc. Towarzyszyły im papiery Orange, PZU i Bogdanki. Wśród trzydziestki dużych spółek przekraczającym 3 proc. wzrostem wyróżniały się akcje CCC. Walory LPP szły w górę o 2,5 proc. Przecenę kontynuowały papiery Grupy Azoty, taniejące o 2,5 proc.

Systematycznie i bez większych przeszkód zwiększał swoją wartość mWIG40. Wczesnym popołudniem zyskiwał nieco ponad 1 proc. Dopiero w okolicach tego poziomu podaż zdecydowała się na nieśmiałą kontrę. Na minusie znajdowały się walory niespełna dziesięciu spółek. Sięgającą 3 proc. przecenę zaliczyły bardzo dobrze ostatnio zachowujące się akcje Trakcji. O ponad 2,5 proc. w dół szły walory Orbisu. Po drugiej stronie skali znalazły się drożejące o ponad 4 proc. papiery CD Projekt. Poprawę sytuacji kontynuowały akcje Serinusa, zwyżkując o ponad 2,5 proc. Po ponad 2 proc. w górę szły akcje Hawe, Integera i Kruka. Na szerokim rynku wyróżniały się rosnące o ponad 11 proc. akcje Mostostalu Warszawa. Mobilizująco na kupujących podziałała informacja o uzyskaniu przez PGE gwarancji na budowę bloków energetycznych w Opolu, przy której zaangażowany ma być Mostostal. Niemal 8 proc. zyskiwały walory Unibepu. Sięgającymi 7 proc. zwyżkami mogli się cieszyć posiadacze akcji Kopeksu i Forte. Wśród największych spadkowiczów
pojawiły się taniejące o ponad 5,5 proc. papiery Polic.
Na giełdach w Paryżu i Frankfurcie handel przebiegał spokojnie, przy lekkiej przewadze byków. Po porannej zwyżce po około 0,2 proc., oba wskaźniki zyskiwały wczesnym popołudniem po 0,5-0,6 proc. Nie przeszkadzał w tym spadek indeksu nastrojów instytucjonalnych ZEW. W Londynie nastroje popsuł mocno nieoczekiwany mocny spadek zamówień w przemyśle. FTSE przez większą część dnia przebywał pod kreską, tracąc wczesnym popołudniem 0,25 proc. Spośród pozostałych parkietów dynamiką zmian, poza Warszawą, wyróżniały się Ateny, gdzie indeks zniżkował o ponad 1 proc. oraz Stambuł, gdzie wzrost sięgał 1,5 proc. Po poniedziałkowej przerwie, handel ma Wall Street rozpoczął się od niewielkich wzrostów. Po godzinie Dow Jones tracił jednak 0,3 proc. a S&P500 szedł w górę o 0,15 proc.

WIG20 i WIG30 zakończyły dzień zwyżką po 1,3 proc., WIG wzrósł o 1,2 proc., a mWIG40 i sWIG80 po 0,9 proc. Obroty wyniosły 815 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)