Niezłe dane makro nakręcają wzrosty

W środę rano na rynki napłynęły dobre informacje z Azji – w Chinach listopadowy indeks koniunktury produkcji przemysłowej wyniósł 55,2 pkt, wobec oczekiwań 54,8 pkt. Taki odczyt niewątpliwie wpłynął na poprawę wyceny głównych surowców i od początku dnia ropa i miedź drożały, co pomagało giełdom akcji.

Pozytywną wiadomością był większy od oczekiwanego listopadowy wzrost sprzedaży detalicznej w Niemczech (2,3% vs prognoza 1,3%). W rezultacie giełdy akcji w Europie wystartowały neutralnie, ale z godziny na godzinę strona popytowa była coraz mocniejsza. Z kolei WIG20 już na otwarciu odrobił straty z wtorkowego fixingu, co dawało prawie jednoprocentowy wzrost. Dalsze ruchy były skorelowane z nastrojami globalnymi, a więc na godzinę przed południem zobaczyliśmy przyspieszenie zwyżek. Po południu ten ruch był kontynuowany i trwał niemal do końca notowań. Kupujących umacniały kolejne dobre dane, tym razem z USA. O 14:15 poznaliśmy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym za listopad, który pokazał przyrost 93 tys. miejsc pracy (wobec prognozy 70 tys.).

Nieco słabiej wypadł ISM produkcji za listopad, który spadł z 56,9 do 56,6 pkt, ale i tak spodziewano się nieco gorszego wyniku 56,4 pkt. Pod koniec sesji na GPW wzrosty nieco wyhamowały i WIG20 zamknął się 2667 pkt, tj. +2,1%, ale obroty nie były imponujące - niewiele ponad 1,3 mld PLN.

Obraz

Porównując wczorajsze notowania do wtorkowych trudno nie odnieś wrażenia, że kapitał ominął nasz rynek. Wobec ponad 4 mld zł we wtorek, środa zapewniła obrót na szerokim rynku sięgający po sesji zaledwie 1,8 mld zł. Znacznie lepiej wyglądał natomiast obraz graficzny, gdzie spora biała świeca, wyznaczona na wykresie dziennym, pokryła swoim zasięgiem siedem poprzednich świec. 1,7% wzrostu zapewniło również indeksowi pokonanie najbliższego oporu w postaci średniej czterdziestopięciosesyjnej.

Wysokie otwarcie wyznaczyło także w cenach zamknięcia lukę, która w najbliższym czasie będzie wspierać popyt. W układzie wskaźnikowym również dominowały wzrosty. RSI wrócił do strefy neutralnej a ADX utrzymał 22 pkt. Dla dzisiejszych notowań, kluczowym czynnikiem, który będzie podstawą do trwałej zmiany nastawienia rynku na pozytywne, będzie obrona okolic 46 000 pkt oraz pokonanie kolejnego oporu na 46 230 pkt.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)