Nieznaczne spadki na giełdzie
Początek piątkowej sesji rozpoczęliśmy na nieznacznych minusach i wraz z upływem czasu tendencja ta nabierała tempa. Kiepskie nastroje utrzymywały się po podaniu niższych od oczekiwań danych dotyczących wzrostu PKB w USA – główną przyczyną jest zwiększający się deficyt handlowy.
30.07.2010 17:17
Pewne ożywienie na giełdzie przyniósł odczyt indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan, który okazał się lepszy od oczekiwań analityków (67 pkt) i wyniósł 67,8 pkt. Ostatecznie WIG zakończył dzień na poziomie 41361,15 (-1,04%), natomiast ostatni odczyt indeksu WIG20 wskazał na 2447,67 (-0,35%). Z indeksów branżowych najwięcej tracił WIG-Banki (-2,10%), a najlepiej zachowywał się WIG Spożywczy, który wzrósł ponad 1%.
Uwaga inwestorów zwrócona była dzisiaj na akcje niedawnego debiutanta energetycznej spółki Tauron. Spółka, żeby zlaleźć się we wrześniu w indeksie największych spółek warszawskiego parkietu WIG20, potrzebowała spełnienia jednego z warunków – wartość obrotów liczona pojedyńczo nie mniejsza niż 110 milionów lub wzrost wartości kursu akcji do 5,30 PLN. Żadnego z powyższych celów nie udało się osiągnąć i ostatecznie kurs spółki na zamknięciu wyniósł 5,12 PLN przy obrotach niespełna 15 mln PLN. Wśród największych spółek rosły walory PZU, które na zamknięciu wyceniono na 394 PLN, czyli biorąc pod uwagę kursy zamkniecia najwyżej w dotychczasowej historii notowań. Spółka wypłaci w tym roku akcjonariuszom dywidendę w wysokości 10,91 PLN. Skarb Państwa rozważa sprzedaż akcji ubezpieczyciela, według założeń dochody z prywatyzacji w przyszłym roku mają kształtować się w okolicach 25 mld PLN. Silnie traciły banki, wśród grona spadkowiczów znalazły się walory PKO BP i Pekao S.A. W średnim terminie negatywnie na wyniki
tych instytucji wpływać mogą niskie stopy procentowe, co powoduje, iż różnica pomiędzy odsetkami płaconymi a pobieranymi przez banki kurczy się – czyli marża odsetkowa, która jest istotnym elementem wpływającym na rentowność, jest niższa.
Przebieg notowań na dzisiejszej sesji pokazuje, iż część inwestorów postanowiła realizować zyski osiągnięte podczas ostatniego miesiąca handlu. W tym okresie WIG20 wzrósł niespełna 10 proc., co stanowi istotną pokusę do sprzedaży akcji. Dodatkowym czynnikiem zachęcającym do ucieczki od ryzykownych istrumentów finansowych jest niepewna sytuacja gospodarcza państw południowej części Europy. Hiszpańskie biuro statystyczne podało, iż bezrobocie w kraju jest najwyższe od 13 lat, a agencja Moody's umieściła Hiszpanię na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia ratingu. Moim zdaniem na rynku w najbliższym czasie będziemy mieć do czynienie z korektą, której zasięg oceniam na 2400 pkt na indeksie WIG20. Jednak w średnim terminie niskie stopy procentowe zachęcają do podjęcia ryzyka inwestycyjnego i powinny się przyczynić do powrotu optymizmu na rynek kapitałowy. Uważam, iż ewentualne przeceny warto wykorzystać na budowanie pozycji na rynku akcji, gdyż nie można wykluczyć próby bicia nowych rekordów w tym roku.
Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK SA
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |