Trwa ładowanie...

NIK skontrolowała walkę z barszczem kaukaskim. Polska ma poważne zaległości

Dotychczas nie opracowano spójnego i całościowego systemu finansowania zwalczania barszczy kaukaskich - oceniła NIK.

NIK skontrolowała walkę z barszczem kaukaskim. Polska ma poważne zaległościŹródło: NIK
d2vghjx

Barszcze kaukaskie wciąż rozprzestrzeniają się w Polsce. Są nie tylko roślinami inwazyjnymi i niezwykle trudnymi do zwalczania, łatwo zajmującymi nowe tereny i powodującymi degradację środowiska przyrodniczego, ale przy tym są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, gdyż ich soki oraz wydzielane przez nie w upalne dni związki w postaci aerozoli, mogą powodować poważne oparzenia.

Barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego zostały sprowadzone do Polski w latach 70. I 80. jako rośliny ozdobne, miododajne lub pastewne.

d2vghjx

Jak wskazuje NIK, jeśli jednak nie podejmie się skutecznego zwalczania będą rozprzestrzeniać się szybko, zajmując nowe tereny wokół występujących już stanowisk. Polska jednak wciąż przegrywa na tym polu. Efektywność działań jest niewielka. Mamy też spore opóźnienia we wdrożeniu wymogów rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie działań zapobiegawczych.

"Przewlekłe prowadzenie prac związanych z opracowaniem przepisów w Polsce sprawiło, że do dnia zakończenia kontroli, tj. 11 września 2019 r., nie wdrożono planów działania w celu rozwiązania kwestii priorytetowych dróg przenoszenia oraz metod zwalczania lub kontroli barszczy. A to oznacza, że nie dotrzymano terminu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, który dla barszczu Sosnowskiego upłynął 14 lipca 2019 r." - czytamy w raporcie.

Bon turystyczny. Minister Emilewicz zdradza szczegóły: 7 mld zł na wakacje Polaków

Z ustaleń wynika, że wciąż nie dokonano całościowej diagnozy zagrożenia barszczami kaukaskimi oraz nie zdefiniowano niezbędnych działań związanych z ich zwalczaniem. Nie oszacowano również potrzebnych środków dla skutecznego zahamowania ich ekspansji, ani też nie opracowano spójnego i całościowego systemu finansowania zwalczania barszczy kaukaskich.

d2vghjx

Rośliny te mogą osiągać pięć metrów wysokości, mają masywne liście, grube łodygi i potężne korzenie. Kwitną w okresie czerwiec-sierpień, wydając nawet 100 tys. nasion, które rozprzestrzeniają się zarówno z wiatrem, jak i wodą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vghjx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vghjx