Niskie stopy w strefie euro jeszcze przez rok

Stopy procentowe na niskim poziomie jeszcze przez rok. Gorsze prognozy MFW. Polski złoty pozostaje pod presją.

Niskie stopy w strefie euro jeszcze przez rok
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

10.07.2013 | aktual.: 10.07.2013 10:30

Wczoraj rynki giełdowe na świecie pokazały niezłe wzrosty. Po czwartkowych wypowiedziach Mario Draghiego zapowiadających, że stopy procentowe w strefie EUR pozostaną niskie przez dłuższy czas, wczoraj Jörg Asmussen doprecyzował tą wypowiedź. Asmussen stwierdził, że stopy pozostaną na niskim poziomie przez przynajmniej rok. Wypowiedzi te wyraźnie wsparły rynki akcji i w Europie i w USA. Polska giełda nie podążyła jednak w ślad za zachodnimi rynkami.

Wczoraj również Międzynarodowy Fundusz Walutowy podał rewizję globalnego wzrostu gospodarczego. Poprzednie prognozy mówiły o wzroście na poziomie 3,3% i zostały obniżone do 3,1%. Gorzej wyglądają też prognozy dla Niemiec. Z przewidywanego 0,6% rewizja mówi już o 0,3%. Zdecydowanie lepiej na tym tle wygląda sytuacja w USA, gdzie wzrost ma wynieść 1,7%.

Złoty nadal pozostaje słaby. Osłabienie widać głównie względem dolara i euro. Przecena nie dotknęła tak polskiej waluty w stosunku do franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego. Wynika to jednak z faktu znacznego osłabienia tych walut (CHF i GBP) względem euro i dolara.

Dzisiaj z istotniejszych danych warto zwrócić uwagę na publikacje ze Stanów Zjednoczonych o godzinie 13.00. Poznamy wtedy liczbę wniosków o kredyt hipoteczny, a o 20.00 poznamy odczyt protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 05.05.2013 do 10.07.2013

Obraz
© (fot. Internetowy Kantor)

Kurs EUR/PLN znajduje się nadal pośrodku kanału wzrostowego o dość łagodnym nachyleniu. Obecnie dolne ograniczenie kanału znajduje się na poziomie 4,2850 podczas gdy górna linia oporu dla tej pary znajduje się w okolicach 4,3650. Kurs odbił do góry po tym jak w piątek testował dolne ograniczenie i obecnie zmierza do linii oporu jaką jest krótkookresowa linia trendu. Znajduje się ona na poziomie 4,3350. Kolejnym hamulcem po jej przełamaniu będzie średniookresowe maksimum na poziomie 4,3575.

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 22.05.2013 do 10.07.2013

Obraz
© (fot. Internetowy Kantor)

Frank szwajcarski od prawie dwóch tygodni tracił sukcesywnie do złotówki po osiągnięciu maksymalnego poziomu 3,5540. Kurs CHF/PLN tym samym zbliżył się do linii wsparcia będącej dolnym ograniczeniem kanału wzrostowego i testował jej przebicie. Po lekkim odreagowaniu na fali osłabiającego się franka powrócił z powrotem do opisanej wyżej linii trendu. Jej przebicie może skutkować testowaniem poziomów 3,4300 i 3,4100 co dałoby wytchnienie kredytobiorcom.

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 08.05.2013 do 10.07.2013

Obraz
© (fot. Internetowy Kantor)

Kurs USD/PLN wybił się powyżej ograniczającej go linii oporu w okolicach 3,3700. Po takim zachowaniu cen można się spodziewać dalszego osłabienia złotówki. Najbliższym oporem i to raczej o znaczeniu psychologicznym jest poziom 3,4000.

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 08.04.2013 do 10.07.2013

Obraz
© (fot. Internetowy Kantor)

Kurs GBP/PLN przełamał linię wsparcia w piątek wybijając się dołem z kanału wzrostowego. Jednak okazało się fałszywym wybiciem i powrócił do szerokiego kanału wzrostowego. Najbliższe wsparcie to poziom linii trendu na 5,0100 a najbliższe opory to ostatnie maksima na 5,1300 i górne ograniczenie kanału na 5,1700

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Grupy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)