Trwa ładowanie...
11-05-2017 12:17

Niższy wiek emerytalny. ZUS ma pomóc podjąć decyzję

Od września Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski od osób, które będą chciały skorzystać z wejścia w życie przepisów o obniżonym wieku emerytalnym - powiedział rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Niższy wiek emerytalny. ZUS ma pomóc podjąć decyzjęŹródło: Shutterstock.com
d3stxip
d3stxip

Jak zaznaczył Wojciech Andrusiewicz, na przełomie czerwca i lipca Zakład ma wprowadzić w oddziałach w całym kraju blisko 600 doradców emerytalnych.

Rzecznik wyjaśnił, że licząc się z tym, iż od 1 października klienci ZUS mogą skorzystać z prawa do przejścia na emeryturę w związku z obniżonym wiekiem, ważne jest by decyzja podejmowana była świadomie, gdyż krótsza praca oznacza niższe świadczenie. Wysokość emerytury uzależniona jest bowiem od stanu konta emerytalnego i wieku przejścia na nią. Im później przejdziemy, tym krócej emeryturę pobieramy, więc suma uzbierana na koncie dzielona jest przez mniej lat.

d3stxip

Dodatkowo zainteresowani otrzymają informacje listownie. Jaką emeryturę dostaniemy, jeśli w tym momencie przestaniemy pracować, a jaką, jeśli będziemy pracować aż do osiągnięcia wieku emerytalnego - te i wiele innych informacji przekaże nam ZUS w liście, który niebawem wyśle do ok. 20 milionów Polaków. "Przeczytaj, zanim odłożysz ten list - to ważne dla Twojej przyszłości " - tak Zakład zachęca do zapoznania się z treścią pisma.

Pilotażowy program w Zabrzu i Warszawie

Tymczasem już teraz w dwóch oddziałach i podległych im jednostkach - w Zabrzu i w Warszawie, prowadzony jest pilotażowy program doradcy emerytalnego. Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że chodzi o zweryfikowanie z jakimi pytaniami zwrócą się klienci. Od minionego czwartku w tych dwóch oddziałach pojawiło się 13 doradców - wyjaśnił rzecznik. Dodał, że doradcy mogą każdemu wyliczyć emeryturę w zależności od tego, kiedy ktoś chce na nią przejść, gdyż osiągnięcie wieku emerytalnego nie zobowiązuje nikogo do przechodzenia na emeryturę.

Kampania "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego".

W czwartek w południe w Pałacu Prezydenckim zainaugurowana zostanie kampania "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego". Jej głównym celem jest uświadomienie obywatelom, że przejście na emeryturę w ustawowym wieku jest prawem a nie obowiązkiem. Kampanię otworzy prezydent Andrzej Duda, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

oprac. Anna Frankowska

d3stxip
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3stxip