Niższy wiek emerytalny. ZUS ma pomóc podjąć decyzję
Od września Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski od osób, które będą chciały skorzystać z wejścia w życie przepisów o obniżonym wieku emerytalnym - powiedział rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.
11.05.2017 | aktual.: 12.05.2017 12:42
Jak zaznaczył Wojciech Andrusiewicz, na przełomie czerwca i lipca Zakład ma wprowadzić w oddziałach w całym kraju blisko 600 doradców emerytalnych.
Rzecznik wyjaśnił, że licząc się z tym, iż od 1 października klienci ZUS mogą skorzystać z prawa do przejścia na emeryturę w związku z obniżonym wiekiem, ważne jest by decyzja podejmowana była świadomie, gdyż krótsza praca oznacza niższe świadczenie. Wysokość emerytury uzależniona jest bowiem od stanu konta emerytalnego i wieku przejścia na nią. Im później przejdziemy, tym krócej emeryturę pobieramy, więc suma uzbierana na koncie dzielona jest przez mniej lat.
Dodatkowo zainteresowani otrzymają informacje listownie. Jaką emeryturę dostaniemy, jeśli w tym momencie przestaniemy pracować, a jaką, jeśli będziemy pracować aż do osiągnięcia wieku emerytalnego - te i wiele innych informacji przekaże nam ZUS w liście, który niebawem wyśle do ok. 20 milionów Polaków. "Przeczytaj, zanim odłożysz ten list - to ważne dla Twojej przyszłości " - tak Zakład zachęca do zapoznania się z treścią pisma.
Pilotażowy program w Zabrzu i Warszawie
Tymczasem już teraz w dwóch oddziałach i podległych im jednostkach - w Zabrzu i w Warszawie, prowadzony jest pilotażowy program doradcy emerytalnego. Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że chodzi o zweryfikowanie z jakimi pytaniami zwrócą się klienci. Od minionego czwartku w tych dwóch oddziałach pojawiło się 13 doradców - wyjaśnił rzecznik. Dodał, że doradcy mogą każdemu wyliczyć emeryturę w zależności od tego, kiedy ktoś chce na nią przejść, gdyż osiągnięcie wieku emerytalnego nie zobowiązuje nikogo do przechodzenia na emeryturę.
Kampania "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego".
W czwartek w południe w Pałacu Prezydenckim zainaugurowana zostanie kampania "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego". Jej głównym celem jest uświadomienie obywatelom, że przejście na emeryturę w ustawowym wieku jest prawem a nie obowiązkiem. Kampanię otworzy prezydent Andrzej Duda, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
oprac. Anna Frankowska