Trwa ładowanie...
waluty

Nowa moneta kolekcjonerska od NBP. 10 zł warte jest ponad 10 razy tyle

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę oksydowaną o nominale 10 zł, upamiętniającą mieszkańców dwóch warszawskich dzielnic - Woli i Ochoty, bestialsko wymordowanych w 1944 roku. Jedna kosztuje 130 zł.

Share
Nowa moneta kolekcjonerska od NBP. 10 zł warte jest ponad 10 razy tyle
Źródło: NBP, Fot: NBP
d1tighl

- Niemiecki mord na cywilnej ludności Woli i Ochoty był jedną z największych masowych zbrodni podczas II wojny światowej. Na wiadomość o wybuchu powstania w Warszawie (1 VIII 1944 r.) Hitler wydał rozkaz zniszczenia Warszawy i zgładzenia wszystkich jej mieszkańców - pisze w folderze emisyjnym prof. Wojciech Roszkowski. Liczbę ofiar na Woli i Ochocie ocenia się na około 60 tysięcy.

5 sierpnia oddziały te rozpoczęły masakrę cywilnej ludności Woli. Mordercy zabijali przy pomocy karabinów maszynowych bez względu na płeć i wiek ofiar. Zbiorowym egzekucjom towarzyszyły rabunki i gwałty na kobietach, a nawet nieletnich dziewczynkach. Niektóre ofiary prowadzono jako "żywe tarcze" na pozycje powstańcze.

d1tighl

Masakra na Ochocie rozpoczęła się 4 sierpnia, gdy do akcji wkroczyły oddziały RONA pod ogólnym dowództwem niemieckim. Całkowitą liczbę ofiar rzezi Ochoty ocenia się na około 10 tys. osób.

Płaca minimalna w górę. Nowa stawka od 2018 roku

Podobnie jak pomnik Pamięci Ludności Woli Wymordowanej w Czasie Powstania 1944 r. przy rozwidleniu Alei "Solidarności" i ulicy Leszno w Warszawie, emisja ta ma na celu upamiętnienie niewinnych ofiar tej zbrodni.

Na rewersie umieszczono postać klęczącej kobiety, symbolizującej ofiary wydarzeń, a za jej plecami fragmenty wizerunków oprawców.

NBP
Źródło: NBP, Fot: NBP

Awers monety przedstawia fragment pomnika Pamięci Ludności Woli Wymordowanej w Czasie Powstania 1944 r. autorstwa Ryszarda Stryjeckiego oraz stałe elementy monety: wizerunek orła, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji.

Moneta zaprojektowana przez Dobrochnę Surajewską, wyemitowana została w nakładzie do 15 tys. sztuk. Można ją zakupić w cenie 130 zł w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie Kolekcjoner.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 10 sierpnia - upamiętni 70-lecie Kultury Paryskiej.

d1tighl

Podziel się opinią

Share
d1tighl
d1tighl