Nowa stawka VAT w różnym stopniu wpłynie na opłaty pobierane przez operatorów telekomunikacyjnych

03.01. Warszawa (PAP) - Play nie zamierza podnosić cen SMS-ów, MMS-ów, połączeń krajowych i zagranicznych, zmieni się za to cena abonamentu. Polkomtel zapewnia, że nie podrożeją...

03.01. Warszawa (PAP) - Play nie zamierza podnosić cen SMS-ów, MMS-ów, połączeń krajowych i zagranicznych, zmieni się za to cena abonamentu. Polkomtel zapewnia, że nie podrożeją SMS-y. W Orange nie będzie podwyżki - przynajmniej od początku roku. Na zmiany cen nie zdecydował się oferujący internet i telewizję Cyfrowy Polsat. W UPC Polska ceny abonamentów oraz połączeń telefonicznych zostaną dostosowane do obowiązujących stawek VAT.

Stawka podatku VAT usług telekomunikacyjnych od 1 stycznia 2011 r. wzrosła z 22 proc. do 23 proc.

Operator komórkowy Play zdecydował, że poniesie większość kosztów związanych ze zmianą stawki VAT.

"Zmianie nie ulegnie cena brutto za minutę rozmów krajowych i międzynarodowych, SMS, MMS oraz transmisję danych. Za pakiety i usługi dodatkowe klient również zapłaci tyle samo, ile płacił do tej pory. (...) Nawet kwoty doładowań i ceny starterów pozostają na tym samym poziomie cenowym" - poinformował rzecznik sieci Marcin Gruszka.

Dodał, że w przypadku klientów usług abonamentowych zmianie ulegnie cena miesięcznej opłaty, ale w zamian klient dostanie od Play większy pakiet minut do wykorzystania.

Jak poinformowała rzeczniczka Polkomtela Katarzyna Meller, od 1 stycznia br. sieć komórkowa zmieniła warunki umów z klientami w zakresie dotyczącym cen "odpowiednio do wzrostu stawki podatku od towarów i usług". Nie wzrosły jednak ceny tych usług, które kosztują poniżej 0,60 zł (np. SMS).

Na zmiany cen nie zdecydował się oferujący internet i telewizję Cyfrowy Polsat.

"Niezależnie od powyższego, Cyfrowy Polsat S.A. zdecydował, że ceny brutto za świadczone usługi pozostają obecnie bez zmian w stosunku do aktualnie obowiązującej oferty, a różnica związana ze zmianą stawek VAT zostanie w całości pokryta przez Cyfrowy Polsat S.A. (...) Zmiana polega na obniżeniu ceny netto za usługi telekomunikacyjne tak, aby utrzymać ceny brutto na obecnym poziomie" - poinformowała spółka w komunikacie.

W Orange wszystkie najpopularniejsze usługi, tj. abonamenty, rozmowy, SMS, MMS i transmisja danych nie zdrożeją od początku 2011 roku. Grupa TP zadeklarowała także chęć zrekompensowania klientom podwyżki VAT w cenie Neostrady, co oznaczałoby utrzymanie cen brutto na niezmienionym poziomie. Niestety - jak podała TP - nie wyraził na to zgody Urząd Komunikacji Elektronicznej, który bada, czy inni operatorzy mają możliwość stworzenia konkurencyjnej do TP oferty.

"Propozycje cen Neostrady po zmianie VAT nie zyskały akceptacji, co oznacza, że TP nie może wziąć na siebie podwyżki podatku w tej usłudze. W konsekwencji ceny Neostrady będą musiały wzrosnąć o 1 proc., czyli o wysokość zmiany stawki VAT" - podała TP.

Dyrektor ds. komunikacji UPC Polska Patrycja Gołos poinformowała PAP, że od 1 stycznia wzrosną ceny abonamentów oraz połączeń telefonicznych, "dostosowane do obowiązujących stawek VAT".

Wzrost ceny brutto w UPC Polska nie obejmie opłat instalacyjnych i serwisowych, opłat za gry i filmy, a koszty te pokryje spółka. Na stronie internetowej UPC Polska został zamieszczony kalkulator stawek VAT, który wylicza nową opłatę abonamentową za usługi UPC.

Do momentu nadania depeszy PAP nie otrzymała stanowiska od sieci Era.

luo/ drag/ gma/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)