Trwa ładowanie...
d2b254e

Nowa strategia Bogdanki będzie zakładać optymalizację i dostosowanie do rynku

Warszawa, 12.03.2015 (ISBnews) - Aktualizacja strategii Lubelskiego Węgla Bogdanka będzie oparta o dalszą optymalizację kosztów, nowych odbiorców i nowe obszary wydobycia. Uwzględni także sytuację górnictwa węglowego w Polsce, poinformował prezes spółki Zbigniew Stopa. Bogdanka pracuje nad aktualizacją założeń obecnie realizowanej strategii i zamierza ją przedstawić najpóźniej 30 czerwca br.

Share
d2b254e

Nowa strategia Bogdanki będzie musiała uwzględnić obecną sytuację na rynku węgla, a także planowaną restrukturyzację Kompanii Węglowej.

"Sytuacja w otoczeniu rynkowym jest tak dynamiczna, że ciężko jest w tej chwili sprecyzować dane, które by były wyjściowe do realizacji strategii. Nie wiadomo, w jakim kierunku to pójdzie. Zakładamy, że do końca czerwca powinniśmy mieć to opracowane" - powiedział Stopa na konferencji prasowej.

Obecnie spółka przyjmuje, że wśród założeń nowej strategii znajdzie się utrzymanie pozycji lidera kosztowego, sprzedaż węgla dla energetyki, ciepłownictwa i chemii, ekspansja na rynku polskim i pozyskanie odbiorców na rynkach zagranicznych.

d2b254e

Wśród odbiorców zagranicznych rozważana jest Ukraina, która jednak z wielu względów jest trudnym rynkiem, powiedział także Stopa. Jak zaznaczył, spółka produkuje węgiel zasiarczony, co ogranicza możliwości eksportu.

Prezes wskazał, że istotne będzie także pozyskanie nowych zasobów. "Musimy przygotować spółkę na zmieniający się rynek, żeby mogła to w sposób płynny przejść" - powiedział.

Bogdanka planuje także kontynuować program redukcji kosztów i optymalizacji. "Chcemy, żeby był zwrot dla inwestorów w postaci odpowiedniego poziomu dywidendy, ale też wartości spółki" - powiedział Stopa.

Bogdanka będzie kontynuować wydobycie z obecnie eksploatowanego złoża oraz rozpocząć pozyskiwanie węgla z obszaru Ostrów-Orzechów, jednak przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury. W dalszej perspektywie planowane jest wykorzystanie koncesji K6-K7, w sprawie której trwa proces decyzyjny, powiedział także prezes.

LW Bogdanka - notowana na GPW i wchodząca w skład indeksu największych spółek WIG20 - miała na koniec 2014 r. 16,6% udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 24,9% w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej.

(ISBnews)

d2b254e

Podziel się opinią

Share
d2b254e
d2b254e