Nowe wyzwania na 2009 r.
Ostatni dzień 2008 r. charakteryzował się dość dużymi ruchami na mało płynnym rynku walutowym.
Ostatni dzień 2008 r. charakteryzował się dość dużymi ruchami na mało płynnym rynku walutowym.
Przede wszystkich należy zwrócić uwagę na istotne osłabienie się euro w szczególności do waluty brytyjskiej, jak i waluty amerykańskiej. Nieco lepsze okazały się dane na temat ilości nowo zarejestrowanych bezrobotnych, gdzie ich liczba spadła do 492 tysięcy, co głównie należałoby przypisywać specyfice zeszłego tygodnia. Ostatnia sesja zeszłego roku zakończyła się wzrostami indeksów amerykańskich, jednak na tle całego 2008 r. był to kiepski rok dla rynków akcji, charakteryzujący się dużymi spadkami indeksów giełdowych.
W 2009 roku rynki i rządy wielu państw czekają nowe wyzwania. Priorytetem będzie ograniczenie rozmiarów kryzysu oraz zadbanie o jak najszybszą poprawę kondycji gospodarki światowej poprzez przede wszystkim utrzymanie popytu na dość wysokim poziomie. Kolejnymi wyzwaniami będą restrukturyzacja globalnego systemu finansowego mająca na celu większą transparentność działań, nadzorowanie polityki monetarnej oraz stworzenie dobrych modeli zarządzania ryzykiem.
W dniu dzisiejszym poznamy indeksy aktywności gospodarczej z sektora produkcyjnego publikowane w Niemczech, strefie euro, Wielkiej Brytanii oraz USA. W Polsce zostanie opublikowana prognoza Ministerstwa Finansów dotycząca inflacji. Złoty może pozostać słabszy, waluta brytyjska powinna utrzymywać się pod presją ze względu na oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych, natomiast dolar powinien zachowywać się stabilnie.
EURPLN
Opublikowany w dniu dzisiejszym indeks PMI dla Polski spadł do poziomu 38,3pkt. Na początku nowego roku złoty pozostaje słabszy, utrzymując się w zakresie kanału wzrostowego, jaki zaczął się kształtować od początku listopada 2008r. Dolana granica tego kanału wyznacza wsparcie na poziomie 4,06, natomiast najbliższe wsparcie to rejon 4,10, gdzie przebiega 10-dniowa średnia na wykresie dziennym. W dniu dzisiejszym powinien utrzymać się opór na poziomie 4,148, gdzie przebiega linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych.
EURUSD
W dniu dzisiejszym euro odreagowuje nieco środowe spadki. Na wykresie dziennym udało utrzymać się wsparcie wyznaczone przez minimum dzienne z 19 grudnia 2008r, z którym zbiegało się zniesienia geometryczne 38,2% całości fali wzrostowej z poziomu 1,2320. Jeśli lepszy sentyment do euro utrzyma się w dniu dzisiejszym, to spodziewalibyśmy się kontynuacji wzrostów w okolice 1,40. Dziś z Niemiec i strefy euro poznamy indeksy aktywności gospodarczej z sektora przemysłowego. W przyszłym tygodniu istotna będzie decyzja ECB w sprawie stóp procentowych.
GBPUSD
Ostatni dzień 2008r. przyniósł korektę silnie wyprzedanej waluty brytyjskiej. Po przełamaniu strefy oporu w rejonie 1,4530-60 GBPUSD kontynuował wzrosty w rejon 1,48. Jednak w dalszym ciągu powinna utrzymywać się presją na GBP ze względu na oczekiwania na kolejne duże obniżki stóp procentowych. Pojawiają się spekulacje na temat tego, iż Wielka Brytania będzie dążyła do polityki zerowych stóp procentowych. Wsparcie wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych na wykresie dziennym, natomiast najbliższy opór to okolice 1,4690. Dziś z Wielkiej Brytanii również poznamy indeks PMI z sektora produkcyjnego oraz dane na temat podaży pieniądza.
USDJPY
Po dłuższej konsolidacji w strefie 90,00-91,00 doczekaliśmy się wybicia góra z zakresu wahań. Z technicznego punktu widzenia USDJPY powinien kontynuować wzrosty w okolice 38,2% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 100,62, które wyznacza opór na poziomie 92,71. Wsparcie widzielibyśmy na poziomie 90,30.
IDMSA.PL