Nowela ustawy dot. mediacji szansą na społeczny i prawny postęp cywilizacyjny
Warszawa, 25.05.2015 (ISBnews) - Rządowy projekt ustawy o polubownym rozwiązywaniu sporów ma szanse przyczynić się do szeroko rozumianego postępu cywilizacyjnego w sferze społecznej i prawnej, poinformował psycholog biznesu z firmy Moderator Sławomir Jarmuż.
25.05.2015 12:33
"Prezentowany projekt ustawy jest zdecydowanie krokiem w dobrą stronę. Kultura mediacji w Polsce jest na niskim poziomie w porównaniu z innymi krajami europejskimi (zwłaszcza Europy Zachodniej). Wynika to prawdopodobnie z małego zaufania społecznego w naszym kraju. Od wielu lat Polska systematycznie zajmuje ostatnie miejsca w rankingu zaufania społecznego w Europie. To jest jedna z barier rozwoju gospodarczego. Nie będąc prawnikiem, unikam oceny projektu od strony formalnej, ale uważam, że ma szanse przyczynić się do szeroko rozumianego postępu cywilizacyjnego w sferze społecznej i prawnej" - powiedział Jarmuż, uczestnik seminarium "Jak zapobiegać i rozwiązywać konflikty w otoczeniu firmy", organizowanego przez Centrum Wsparcia Przedsiębiorców (CWP) przy Pracodawcach RP.
W połowie maja Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Celem projektu ustawy jest doprowadzenie do szerszego i bardziej powszechnego wykorzystywania mediacji i arbitrażu w sprawach cywilnych, zwłaszcza pomiędzy przedsiębiorcami.
Do polskiego porządku prawnego mediację w sprawach cywilnych wprowadzono w 2005 r. Ten rodzaj rozwiązywania sporów nie cieszy się popularnością - liczba ugód zawieranych w wyniku mediacji nie przekracza 0,2% spraw rozpoznawanych przez sądy. Jedną z głównych barier, która hamuje rozwój mediacji jest brak wiedzy o sposobach polubownego rozwiązywania sporów. Dlatego propozycje zawarte w nowych przepisach mają uświadomić, że mediacja może być alternatywą wobec procesu sądowego i zakończyć konflikt w tańszy, szybszy i mniej sformalizowany sposób.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) zapowiadało wcześniej, że chce promować mediację prewencyjną. W tym celu Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej powołali jednostkę organizacyjną Centrum Wsparcia Przedsiębiorców (CWP). Jest to jednostka organizacyjna zajmująca się prewencją konfliktów, diagnozowaniem i rozwiązywaniem konfliktów związanych z działalnością pracodawców.
CWP powstało w ramach projektu pn. "Budowa Centrum Wsparcia Przedsiębiorców Pracodawców RP - dialog społeczny poprzez mediacje" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
(ISBnews)