Nowożeńcy na cenzurowanym. Fiskus prześwietla weselne imprezy

Urzędnicy wysłali do nowożeńców ponad pół tysiąca wezwań, pytają m.in. ile kosztowało weselne przyjęcie, jakie było wynagrodzenie zespołu muzycznego, czy impreza była filmowana. Zdaniem Krajowej Administracji Skarbowej to forma weryfikacji rozliczania podatków.

Nowożeńcy na cenzurowanym. Fiskus prześwietla weselne imprezy
Źródło zdjęć: © iStock.com

23.12.2018 10:10

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz’15 - w interpelacji poselskiej - zwrócił się do minister finansów Teresy Czerwińskiej.

„Opinia publiczna co kilka miesięcy dowiaduje się o przypadkach wysyłania przez urzędy skarbowe pism do nowożeńców" – napisał.

Jak informuje tvn24bis.pl, Tyszka zwracał uwagę, że chodzi o pytania dotyczące między innymi podania listy gości weselnych wraz z adresami, kiedy i w jakiej sali odbywała się impreza, ile kosztowała usługa kelnerów, a także jakie było wynagrodzenie zespołu.

"Urzędy domagają się także przedstawienia pokwitowań wypłat, rachunków i faktur. Wezwania urzędów skarbowych dotyczą często wesel organizowanych kilka lat wcześniej. Termin odpowiedzi na pismo wynosi często tylko 7 dni, zaś brak odpowiedzi grozi karami" - dodał.

W związku z tym, poseł Tyszka zapytał jaka jest skala wezwań kierowanych do nowożeńców oraz czy pisma, to jedyna droga, w której urzędy mogą zdobyć potrzebne informacje.

Zobacz też: O deklaracji PIT już nie zapomnisz. Fiskus rozliczy ją automatycznie

Z odpowiedzi udzielonej z upoważnienia ministra finansów przez zastępcę szefa Krajowej Administracji Skarbowej Pawła Cybulskiego wynika, że łącznie skierowano do nowożeńców 585 wezwań – czytamy na tvn24bis.pl. Są to dane przekazane przez cztery z szesnastu izb administracji skarbowej. Nie wiadomo jednak, z których regionów.

"Kontrole podatkowe i czynności sprawdzające prowadzone przez urzędy skarbowe stanowią formę weryfikacji prawidłowości stosowania przepisów prawa podatkowego" - podkreślił. Jak dodał, "wezwania mają na celu wyjaśnienie sprawy".

Podsekretarz stanu w resorcie finansów poinformował, że "wezwania skierowano do nowożeńców w związku z prowadzonymi działaniami w stosunku do: właścicieli sali weselnej, zespołu muzycznego, członka zespołu muzycznego, przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne oraz podatnika świadczącego usługi obsługi muzycznej imprez".

Z informacji udzielonych przez wiceszefa KAS wynika, że podjęto czynności sprawdzające w zakresie nieujawnionych źródeł dochodu w jednym przypadku. Powodem było powołanie się przez małżonków na przychody z prezentów ślubnych jako pokrycie wydatków.

Ponadto - jak wynika z odpowiedzi na interpelację - prowadzono jedno postępowanie podatkowe wobec podatnika, który wskazał jako źródło pokrycia wydatków na zakup środków trwałych, przychody z prezentów ślubnych z wesela w Armenii.

Fiskus kontroluje

Jednocześnie Paweł Cybulski zapewnił, że "dokładane są wszelkie starania, aby działania podejmowane przez urzędników, były efektywne, a jednocześnie jak najmniej uciążliwe dla podatników". Dyrektorzy Izb Administracji Skarbowej otrzymali także pismo w tej sprawie.

W wystąpieniu przypomniane zostało, że "niedopuszczalne są sytuacje, w których dochodzi do złamania zasad poprzez nadużywanie swoich kompetencji, czy nadmierne wkraczanie w sferę prywatną. Wskazano, też, aby czynności podejmowane przez urzędników były proporcjonalne do poziomu ryzyka i skali potencjalnych nieprawidłowości, a także, aby były jak najmniej uciążliwe dla przedsiębiorców" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

fiskusskarbówkanowożeńcy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (441)
Zobacz także