Nowy program skupu OMT
Jak wstępnie zapowiedział Mario Draghi, ECB planuje działać na większą skalę w walce z kryzysem zadłużeniowym w Europie. ECB ogłosił decyzję o nieograniczonych lecz sterylizowanych zakupach obligacji krajów strefy euro będących pod presją rynku o terminie zapadalności od jednego do trzech lat i zrzekł się statusu uprzywilejowanego wierzyciela.
07.09.2012 10:55
Jak wstępnie zapowiedział Mario Draghi, ECB planuje działać na większą skalę w walce z kryzysem zadłużeniowym w Europie. ECB ogłosił decyzję o nieograniczonych lecz sterylizowanych zakupach obligacji krajów strefy euro będących pod presją rynku o terminie zapadalności od jednego do trzech lat i zrzekł się statusu uprzywilejowanego wierzyciela.
Zgodnie z wcześniejszymi sygnałami nowy program skupu długu (OMT – Outright Market Transactions) ma być realizowany przy współpracy w funduszami pomocowymi EFSF/ESM. Każdy kraj zainteresowany skorzystanie z OMT będzie musiał złożyć wniosek o pomoc i poddać się programowi reform. Rynki pozytywnie zareagowały na plan Draghiego, który wydaje się dobrze przemyślany i pozostawia swobodę jeśli chodzi o warunki interwencji na rynku długu. Apetyt na bardziej ryzykowne aktywa został podtrzymany. Na wartości zyskiwało dalej euro oraz waluty rynków wschodzących. Niektóre z zagranicznych indeksów akcji znalazły się na nowych tegorocznych maksimach (DAX, SP500).
W dniu dzisiejszym uwaga inwestorów przeniesie się za ocean. W USA zostanie opublikowany raport z rynku pracy postrzegany jako najważniejsze dane w miesiącu. Analitycy oczekują, że w sektorze pozarolniczym powstanie 125tys. etatów. Po wczorajszym bardzo dobrym odczycie raportu ADP te oczekiwania mogły jednak wzrosnąć, bowiem z raportu prywatnej agencji wynika, że w sierpniu w sektorze prywatnym USA przybyło 201tys. miejsc pracy. Spadła również liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu do 365tys. W przypadku gdy dane z rynku pracy negatywnie zaskoczą, będzie to kolejny argument dla zwolenników programu QE3 i podjęciu przez Fed kolejnych działań mających na celu ożywienie koniunktury w USA.
Nie wypada nie wspomnieć o spektakularnym umocnieniu złotego w dniu wczorajszym. Polska waluta pozytywnie zareagowała na sygnały płynące zza granicy, co pozwoliło PLN skutecznie oddalić się od ostatnich minimów lokalnych. Pozytywny klimat inwestycyjny utrzymujący się na rynkach powinien sprzyjać w chwili obecnej złotemu pomimo słabszych perspektyw polskiej gospodarki, a także oczekiwanych obniżek kosztu pieniądz w Polsce.
EURPLN
Plan Draghiego pomógł notowaniom złotego. Para EURPLN powróciła do spadków i ponownie handlowana jest poniżej chmury ichimoku na wykresie 4h. Obecnie notowania wspierają się na 50% zniesieniu Fibo całości fali wzrostowej zapoczątkowanej w sierpniu. Ponowne zejście poniżej poziomu 4,12 może być symptomem do dalszych spadków eurozłotego w rejon 4,10. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 4,1450.
EURUSD
Eurodolar kontynuuje wzrosty. Para jest handlowana tuż poniżej górnego ograniczenia kanału wzrostowego. Z technicznego punktu widzenia jest szansa na test poziomu 1,27 w dniu dzisiejszym, co otworzyłoby furtkę do dalszych wzrostów w kierunku czerwcowych maksimów w rejonie 1,2740. Tuż powyżej znajduje się opór w postaci 50% zniesienie Fibo na poziomie 1,2762. Silnym wsparciem pozostaje poziom 1,2500.
GBPUSD
Kolejny test poziomu 1,59 tym razem przyczynił się do trwałego wyjścia na GBPUSD powyżej tego poziomu . Optymistyczne nastroje utrzymujące się na rynkach, a także techniczny obraz rynku wskazują na dalsze wzrosty na funtdolarze. Pierwszym docelowym poziomem tego ruchu będzie poziom 1,6012, gdzie znajduje się projekcja 161,8% całości spadków z okolic 1,5913 na 1,5753. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 1,5910.
EURJPY
Eurojen realizuje scenariusz wzrostowy. Para zbliża się w okolice oporu na poziomie 100,20, gdzie nastąpi zrównanie się w 100% obecnej fali wzrostowej z korektą wzrostową, która miała miejsce w czerwcu tego roku. Przełamanie tego poziomu będzie impulsem do ruchu w rejon 100,72. Najbliższe wsparcie w postaci linii TenKan na wykresie dziennym znajduje się na poziomie 99 jenów za euro.
Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl