Trwa ładowanie...
d6nqkgp

Nowy rząd chce opodatkować gaz łukowy; likwidacja części ulg - expose (opis)

18.11. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk w swoim expose zapowiedział zwiększenie opodatkowania wydobycia miedzi, srebra, gazu łukowego, zapowiedział likwidację ulgi...

d6nqkgp
d6nqkgp

18.11. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk w swoim expose zapowiedział zwiększenie opodatkowania wydobycia miedzi, srebra, gazu łukowego, zapowiedział likwidację ulgi internetowej, likwidację możliwości odpisu 50 proc. kosztu uzyskania przychodu przy przekroczeniu II progu oraz możliwość uzyskania becikowego oraz ulgi na dziecko w drugim progu podatkowym.

"Chcemy zwiększyć daniny od wydobywanych miedzi i srebra. Chcemy, aby opodatkowanie tych kopalin było stałym źródłem dochodu. Dotyczy to też opodatkowania gazu łupkowego" - powiedział premier.

"Będziemy proponowali podwyższenie o 50 proc. ulgi na każde trzecie i kolejne dziecko, przy czym przy drugim ulga pozostaje bez zmian. Na dwoje pierwszych pozostaje bez zmian, ale będziemy proponowali w tym systemie wsparcia metodę zasady sprawiedliwości społecznej. W rodzinach, gdzie dochód przekracza 85 tys. zł rocznie świadczenie będzie, kiedy będzie, przy co najmniej dwójce dzieci" - dodał.

Premier dodał, że zaproponuje tą samą zasadę w stosunku do becikowego, które będzie dla rodzin z dochodem nieprzekraczającym 85 tys. zł.

d6nqkgp

Premier powiedział, że odpis 50 proc kosztów uzysku przychodu będzie możliwy również, kiedy dochód nie przekroczy 85 tys. zł.

Tusk zapowiedział likwidacje ulgi na Internet.

"Da to oszczędności na poziomie ok. 1,5 mld zł rocznie. W poprzednich przypadkach zmiany będą neutralne dla budżetu" - powiedział.

Premier zapowiedział zamknięcie możliwości omijania tzw. podatku Belki przy lokatach dziennych.

Premier zaproponował też odwrócenie obniżki składki rentowej.

d6nqkgp

"Zaproponujemy zwiększenie o 2 pkt proc. po stronie pracodawców. Ograniczy to deficyt FUS o 13 mld zł rocznie przy deficycie ok 20 mld zł rocznie" - powiedział.

"Utrzymamy waloryzację na dotychczasowym poziomie, ale biorąc pod uwagę rozziew, tak, aby każdego roku decydować o kwotowej waloryzacji, a nie procentowej" - powiedział.

Premier zapowiedział od lutego 2012 roku zmiany systemu składek rolniczych.

"Państwo będzie płacić na gospodarstwa do 6 hektarów. Od 6 do 15 hektarów będą płacić połowę to, co prowadzący działalność gospodarczą, a powyżej 15 hektarów 100 proc." - powiedział.

d6nqkgp

Premier powiedział, że od 2013 roku gospodarstwa rolne przejdą na pełną rachunkowość, następnie na pełne rozliczenie, stopniowo począwszy od największych gospodarstw.

Premier chce też podwyższyć wiek emerytalny.

"Będziemy zrównywać od 2013 roku finalnie do 67 roku życia. Będziemy proponowali podwyższenie, co 4 miesiące o kolejny miesiąc. Da to wiek 67 lat mężczyzn w 2020 r., a kobiet w 2040 roku. Dzięki tym zmianom kraj przestanie się nadmiernie zadłużać. W 2020 roku dzięki tej zmianie dług spadnie do 44 proc. PKB w 2030 roku do 40 proc. a w 2040 roku do 35 proc." - powiedział.(PAP)

map/ osz/

d6nqkgp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6nqkgp